Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  ES privalo pasipriešinti Rusijai dėl Gruzijos (4)

2009 09 25

Europos intelektualai teigia, kad Europos Sąjunga privalo parengti strategiją, kaip Gruzijai atgauti prorusiškus separatistinius regionus. Rugsėjo 22 d. paskelbto atviro laiško autoriai, tarp jų buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas ir prancūzų filosofas Bernardas Henri Levy, teigia, kad nesėkmingas Vakarų atsakas į „draugiškos šalies suskaldymą“ gali turėti rimtų globalinių pasekmių. „Po dvidešimties metų pusės kontinento emancipacijos Europoje statoma nauja siena.“ Tik dabar ji statoma per suverenios Gruzijos teritoriją.

Rusija pripažino Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę praėjusiais metais, po penkių dienų karo su Gruzija. Tbilisio sąjungininkai iš Vakarų tokį Maskvos žingsnį apibūdino kaip „neproporcingą“.  Vis dėlto Vakarai ir toliau menkai spaudžia Kremlių, kad išvestų rusų karius iš abiejų separatistinių regionų pagal ES paremtą paliaubų susitarimą.

Vakarų diplomatai kaltina Gruzijos prezidentą išprovokavus Maskvos karinį atsaką praėjusių metų rugpjūtį.

Laiško, kuris buvo publikuotas britų dienraštyje „Guardian“ ir kituose Europos laikraščiuose, autoriai teigia, kad dėmesys turėtų būti sutelktas ne į tai, „kuris kareivis iššovė pirmas“, o į tai, į kurią šalį įsiveržė kita. „Didžiosios valstybės visą laiką ras arba suorganizuos pretekstą įsiveržti į kaimyninę šalį, kurios nepriklausomybe piktinasi.“

Laiško autoriai ragina ES valstybes parengti „veiksnią strategiją, kaip padėti Gruzijai taikiai atkurti savo teritorinį integralumą ir išvesti Rusijos pajėgas, nelegaliai dislokuotas gruzinų žemėje“. Laiško autoriai taip pat priduria, kad nesiekia konfrontacijos ar naujo šaltojo karo su Rusija pradžios, tik nori, kad ES aiškiai išdėstytų savo poziciją dabartinei Rusijos valdžiai.

Pagal 2009 m. rugsėjo 22 d. „Radio Free Europe/Radio Liberty“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 4)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (113)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (140)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras