Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  „The New York Times"

Parengta pagal „The New York Times"
2006 08 03

Kuba laukdama apmirė, Majamis džiūgauja, Vašingtonas iš apdulkėjusių spintų traukia senus strateginius planus. Pranešimuose iš Havanos kalbama tik apie laikiną valdžios perdavimą septyniasdešimt penkerių sulaukusiam Rauliui Kastro, kol jo septyniasdešimt devynerių brolis Fidelis gydysis po žarnyno operacijos. Tačiau akivaizdu, kad istorinės reikšmės procesas – valdžios saloje pasikeitimas - prasidėjo.

Amerika pirmiausia suinteresuota tuo, kad šalis taikiai pradėtų kurti demokratiją ir imtų dinamiškai vystyti ekonomiką, o apie tai kubiečiai svajoja ne vieną dešimtmetį. Atsižvelgiant į tai, jog Kubos gyventojai pasižymi gana aukštu išsilavinimo lygiu, energija ir veiklumu, o pačios šalies geografinė padėtis labai gera, tokio rezultato nereikia laikyti utopija. Tačiau tikėtina, jog toks perėjimas neįvyks per valandą. Vašingtonas turi bandyti užmegzti kontaktus su tais, kurie perims valdžią iš Fidelio ir Raulio Kastro, net jei tų žmonių politinės „šaknys“ bus susijusios su diktatūra, ir laikytis konstruktyvios politikos, maksimaliai atitinkančios Kubos poreikius. Taigi, jei artimiausiu metu bus sušvelnintos amerikiečių ekonominės embargo sąlygos, tai sustiprins salos viduriniosios klasės pozicijas ir padės jai aktyviau dalyvauti keičiant politinę sistemą.

Jungtinėms Amerikos Valstijoms reikėtų iš anksto parengti atitinkamus planus, kaip priimti tikėtinus migrantus-pabėgėlius tuo atveju, jei Havanos vyriausybė nebesugebės kontroliuoti situacijos. Žmonėms, kurie bėga iš šalies dėl politinio neapibrėžtumo, būtina suteikti ypatingą laikiną pabėgėlių statusą. Ir, be abejo, Vašingtonas turi imtis priemonių, kad kubiečiai, gyvenantys JAV, nepultų pametę galvas į tėvynę, reikalaudami sugrąžinti prarastą turtą ar politinius postus.

Visi šie pasirengimai gali apsunkinti kai kurių politiškai aktyvių Kubos atstovų Majamyje reakcingas fantazijas. Pabėgėliai, be abejo, turi teisę išsakyti savo požiūrį, ir į jų nuomonę reikia būtinai atsižvelgti, nes kalbama apie gana įtakingą rinkėjų kategoriją iš itin įtakingos valstijos, kuriai, beje, vadovauja prezidento brolis. Tačiau Busho administracija turi pasirūpinti, kad ir kitos nuomonės būtų išdėstytos ir į jas atsižvelgta. Vašingtonas, bendraudamas su naująja Kuba, neturėtų tarnauti tik politinėms Kubos pabėgėlių grupuotėms Majamyje.

Jau dešimt JAV prezidentų pareiškė, jog aistringai svajoja išvysti Kubą be Fidelio Kastro. Jeigu prezidentas Bushas nepaklustų emigrantų bendruomenės ideologinėms dogmoms, jis galėtų tapti pirmuoju amerikiečių lyderiu, kuris įgytų realų šansą padėti kubiečiams sukurti daug geresnę ateitį.

Bernardinai.lt

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1094)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (211)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (285)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (508)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (120)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras