Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Josephas E. Stiglitzas. Irako karo sąnaudos (1)

2009 11 04

Svarbiausi dalykai gyvenime, kaip ir pats gyvenimas, yra neįkainojami, todėl jo išsaugojimas ir visa gynybos sistema reikalauja atidžios ekonominės analizės. Buvo įtarimų, kad Bušo administracija klysta dėl Irako karo sąnaudų, kaip nutiko su Irako masinio naikinimo ginklais bei šios šalies ryšiais su Al Qaeda. Išsiaiškinta, kad karas kainavo dešimt kartų daugiau, negu teigė administracija. Pavyzdžiui, valdžia darė viską, kad nuslėptų daugybę, t. y. apie 16 tūkstančių, grįžtančių sunkiai sužeistų veteranų, iš kurių – 20 proc. su rimtomis smegenų ir galvos traumomis.

Bet tai dar ne viskas. Bušo administracija vienu metu teigė, kad Irako karas bus naudingas ekonomikai, o atstovai spaudai tikino, kad tai geriausias būdas sumažinti naftos kainas. Tačiau reikalai pakrypo priešinga linkme – didžiosios naftos bendrovės laimėjo, o Amerikos ir pasaulio ekonomika pralaimėjo. Be to, karui išleisti pinigai galėjo būti panaudoti kitose srityse, pavyzdžiui, vidaus investicijoms į kelius, mokyklas, mokslinius tyrimus, o tai stimuliuotų Amerikos ekonomiką.

Yra ir kitų gana didelių sąnaudų, tačiau jas apskaičiuoti sunku. Kad ir galimybė kariauti kitur. O kur dar daugybės gyvybių bei nuosavybės praradimai Irake. Autorius nesistengia parodyti, kaip kariauti būtų efektyvu. Karo trukmė taip pat yra pasirinkimo reikalas, todėl neadekvatus Jungtinių Valstijų pasiruošimas dar mažiau atleistinas. Atrodo, visų šių dalykų Bušo administracija neapskaičiavo. Išplėtota sąnaudų ir naudos analizė buvo vienas pagrindinių Gynybos departamento projektų. Jos populiarumas siekia pusę šimtmečio. Irako karas – taip pat didžiulis projektas, kurio naudos analizė, neparodžius visų sąnaudų, buvo klaidinga. Taigi kyla klausimas, ar alternatyvūs būdai išleisti karui skirtus pinigus nebūtų labiau sustiprinę saugumo, pakėlę gerovės ir paskatinę demokratijos.

Pagal portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras