Nina L. Khrushcheva. KGB nafta
2009 11 20

Kalbant apie Rusiją, reikia turėti omeny tik vieną dalyką: nepaisant išorės, ji niekada iš tikrųjų nesikeičia. Pastatai, mada ir netgi režimai gali keistis, bet šalies pagrindas, jos slaptosios policijos legatas, niekada nenutolo nuo paviršiaus.
Šiuolaikiškas KGB variantas Federalinis saugumo biuras (FSB) valdo Rusijoje energetikos sektorių panašiai taip, kaip KGB valdė Sovietų Sąjungą, verslą subordinuodamas režimo politiniams tikslams.
Iš tiesų dabartinė KGB / FSB yra Rusijos pirminė verslo mokykla. Buvę šnipai šiuo metu vadovauja į energetiką orientuotai Rusijos ekonomikai. SSRS interesus gynė per satelitines valstybes ir karinę galią. Šiuo metu Rusija tai vykdo per energetikos bendroves. Valstybės valdomas energetikos milžinas Gazpromas geriausiai atspindi tokią situaciją. Ši bendrovė surijo naftos aktyvus, žiniasklaidą, bankininkystės interesus Rusijoje ir siekia taip pat pasielgti už Rusijos ribų, ypač Europoje. Gazpromo vadovu buvo Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, šiuo metu jį pakeitė buvęs KGB generolas Valerijus Golbjevas. Tarp aukštų bendrovės pareigūnų yra ir daugiau buvusių KGB žmonių.
Gazpromas kontroliuoja gamtines dujas, o nuo 2003 m., prarijęs didžiąją dalį bendrovės Yukos, Rosneftas tapo naftos gigantu. Jo pirmininkas Igoris Sečinas buvo KGB agentu ir priklausė buvusio prezidento Vladimiro Putino kabinetui. Taip pat I. Sečinas yra pagrindinis FSB valdomos Rusijos ekonomikos ideologas. Apie 30 proc. Kremliaus elito dirbo arba tebedirba slaptosiose tarnybose, o apie 80 proc. buvo susiję su Rusijos ar sovietinės eros kariniu industriniu kompleksu.
Per gamtinių dujų kontrolę Gazpromas tapo svariu Rusijos įrankiu, siekiant išlaikyti įtaką buvusiose sovietinėse respublikose Centrinėje Azijoje, Kaukaze, Baltarusijoje, Ukrainoje ir netgi Baltijos valstybėse (dabar esančiose ES narėmis). Bendrovė siekia išlaikyti Rusijos įtaką visoje ES, kadangi čia ji tiekia net 30 proc. gamtinių dujų.
Pasaulinė ekonomikos krizė susilpnino Rusijos naftos bendroves ir kartu suardė KGB svajones sugrąžinti Rusijai supervalstybės statusą. Priklausymas nuo išteklių sudavė Rusijai iš visų jėgų. Korupcija yra akivaizdi visuose biurokratijos sluoksniuose, o tik maža dalis pajamų, gautų iš išteklių eksporto, buvo skirta investicijoms ar kokybiškesnėms paslaugoms.
Ekonomiškai ir politiškai susilpnėjusi Rusija turėtų pasirinkti kitas modernizacijos ir plėtros alternatyvas, nes priklausomybė nuo gamtos išteklių ir karinių pajėgumų neužtikrina sėkmės.
Pagal portalo www.project-syndicate.com informaciją parengė Kristina Puleikytė. |