Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Amerika ir Kinija: labai malonu susipažinti

2009 11 21

JAV prezidento Baracko Obamos vizitas į Kiniją gali paskatinti abiejų valstybių santykių atšilimą.

Dvipusis įtarumas ir dvipusė trauka yra galinga ir varžanti Kinijos ir JAV santykius jėga. B. Obama tikisi, kad jo vizitas į Kiniją, prasidėjęs lapkričio 15 d., leis šalims efektyviau bendradarbiauti įveikiant visuotines problemas, pavyzdžiui, klimato kaitą ir ekonomiką.

JAV prezidentas per vizitą, kuris baigiasi trečiadienį (lapkričio 18 d.), turi elgtis gana atsargiai. Jis turi balansuoti tarp noro užtiktinti Kinijos bendradarbiavimą dėl visuotinių problemų ir reikalavimų Kinijos vidaus politikai (žmogaus teisių pažeidimai ir prekybos politika).

B. Obama delikatų požiūrį akivaizdžiai parodė per susitikimą su jaunimu Šanchajuje. Kinija nuogąstavo dėl šio renginio auditorijos, jis nebuvo rodomas tiesiogiai per nacionalinę kinų televiziją, o originalus įrašas buvo transliuojamas internetu Baltųjų rūmų tinklalapyje.

Atsakydamas į klausimus, kuriuos uždavė Kinijos pareigūnų atrinkta auditorija, B. Obama vengė tiesioginės kritikos Kinijos vyriausybei. Jis užsiminė apie interneto laisvės vertę ir kaip internetas galėtų pakeisti Kinijos status quo. B. Obamos komentarai buvo labiau nukreipti į tai, kokią naudą gavo Amerika gerbdama žmogaus teises, o ne į tai, ką Kinija patyrė jas pažeidinėdama. Jis teigė, kad saviraiškos ir religijos laisvė bei priėjimo prie informacijos teisė buvo „universalios teisės“, kurios turi būti taikomos visiems, nesvarbu, ar „jie gyvena Jungtinėse Valstijose, Kinijoje ar kitoje valstybėje“.

Pekine B. Obama susitiko su kitais Kinijos lyderiais ir aplankė istorines vietas. Klimato kaitos klausimais B. Obama vis dar nori rasti bendrą poziciją su Kinija. Jis taip pat nori sumažinti įtampą prekybos klausimu. Kinija kaltina JAV protekcionistiniais muitais jos produktų importui, o JAV pareigūnai piktinasi, kad Kinija skatina eksportą manipuliuodama savo valiuta. Tikėtina, kad B. Obama tokių kaltinimų viešai Kinijos vyriausybei nereikš.

Pagrindinė B. Obamos žinutė Kinijai yra, kad ji nežiūrėtų į Ameriką kaip į priešą ir nepaisytų to, kokių nusiskundimų Pekinas turėtų JAV politikos Taivanio, Tibeto ir žmogaus teisių atžvilgiu.

Pagal 2009 m. lapkričio 16 d. „The Economist“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (301)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras