|
Misralis (3)
Prof. Vytautas Landsbergis, Europos Parlamento narys 2009 12 15
Praėjusią vasarą, jai virstant į rudenį, sprogo Rusijos-Gruzijos karas. Prancūzijos prezidentas ir užsienio reikalų ministras abu ėmėsi energingų diplomatinių iniciatyvų, toli skraidė, kad tik sustabdytų karą. O rusų tankai buvo jau Tbilisio prieigose. Rusijos aviacija daužė gruzinų aerodromus, geležinkelius, skandino laivus. Bombarduodami Gorio miestą užmušė olandų žurnalistą. (Gruzinai neskaičiuojami, olandai bemaž pratylėjo). Ir vis dėlto Prancūzijos prezidento akcija, jo išreikalautas veiksmų sustabdymas ir pasirašytos paliaubų sutartys išgelbėjo Gruzijos nepriklausomybę.
Gruzija jau antrą dieną vienašališkai, prezidentui įsakius, sustabdė savo kariuomenę ir tik traukėsi, o Rusija ėjo pirmyn per visas linijas tartum iki galo. Bet gal kiek pritrūko laiko užimti ir patį Tbilisį. Dienos ir valandos. Reikšmės turėjo aviacijos veiksmai, jų sparta ir efektyvumas. Aukščiausiasis Rusijos jūrų pajėgų vadas Vladimiras Visockis neseniai apgailestaudamas paaiškino: sugaišom 26 valandas, o su tuo laivu Rusijos laivynas Juodojoje jūroje būtų įvykdęs užduotį per 40 minučių. Su kokiu laivu?
Kalbame apie Prancūzijos moderniausią sraigtasparnių lėktuvnešį Mistral, skirtą puolamiesiems veiksmams iš jūros į krantą. Rusija veržiasi jį nusipirkti, o prancūzai, regis, nori uždirbti. Tai reikštų, kad kitą kartą Prancūzijos prezidentui nebebūtų prasmės nė skubėti į Maskvą dar sykį graudenti Rusijos prezidento: nebūkit melagis, juk negražu (paliudijo užsienio reikalų ministras). Tiesiog nebebus laiko, tad nė reikalo. Gruzija bus sunaikinta, prieš tai įvykus Rusijos-Prancūzijos grynai komercinei operacijai. Tai ką, Prancūzijos vadovai linkę išsiversti kaip dvi rankovės? Ko jie tada skraidė į Maskvą, net į Tbilisį?
Beje, vyriausias vadas V.Putinas, neseniai gavęs teisę naudoti kariuomenę bet kada savo nuožiūra, labai aiškiai atsakė į klausimą, kur naudos prancūzišką lėktuvnešį. Kur tik reikės. Neabejokim, ir Baltijos jūroje. Jau keliskart skelbta, kad vamzdį dugne padėtą Rusijos nuosavybę reikėsią saugoti ir ginti. Tam rengiama ir psichologinė propagandinė dirva. Pavyzdžiui, jau yra filmas apie grėsmę vamzdžiui iš Estijos slaptųjų tarnybų pusės, kurią pašalina staigus narsiųjų Rusijos tarnybų žygis. (Čia dar ir antras dugnas jei vamzdžio tiesimas pakels masę nuodų, kaip pagrįstai būgštaujama, iš anksto kalti estai). O lėktuvnešis Baltijoje kas galės (išdrįs) uždrausti jo dislokavimą, pavyzdžiui, tarp Latvijos bei Lietuvos ir Švedijos? Liksim atkirsti nuo plepančios apie solidarumą Europos visais atžvilgiais. Rusijos pusėje, ar neaišku?
Lietuva turi pasakyti: NE. Tegul prievartauja. Gamta gali pasakyti Ne, bet ar švedai su suomiais nors tada suvoks, ką reiškė jų leidimas šiai statybai be patikimų ekologinio saugumo garantijų? Nuo Putino, žinia, nėra jokių garantijų.
Lietuvos jaunimas, studentai, koks nors sąjūdis gelbėti Baltiją ir laisvę, galų gale, bent keli konceptualūs menininkai galėtų imtis dar vienos akcijos. Palangos paplūdimyje vasaros sezonui galėtų iškilti didelis, skardinis surenkamas laivo formos tualetas su informaciniu užrašu labai didelėmis raidėmis MISRAL.
Tai būtų mūsų požiūris, Prezidente, į jūsų technikos stebuklą, jei leisite atgręžti jį prieš Lietuvą.
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |