Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Lukašenkos ambicijos dėl aukštųjų technologijų Baltarusijoje

2009 12 24

Aleksandras Lukašenka dažnai vadinamas paskutiniuoju Europos diktatoriumi. Pastaruoju metu, atrodo, jis pasiryžęs liberalizuoti Baltarusijos ekonomiką ir paversti ją aukštųjų technologijų rojumi. Visgi, ar ši socialistinė sala jau pasirengusi pritraukti Vakarų investuotojus?

Autoritarinis lyderis ėmė elgtis labiau kaip opozicijos narys. Kalbėdamas viešai Baltarusijos prezidentas smerkia „pareigūnų savivalę“, kalba apie „ekonomikos liberalizavimą“ ir deklaruoja siekį, kad posovietinė respublika taptų „patrauklia investuotojams“. Iš tiesų tam tikro progreso esama. Pagal Pasaulio banko „Doing Business“ indeksą verslo kūrimo kategorijoje Baltarusija atsidūrė pirmame dešimtuke tarp šalių reformatorių. Vokietijos Rytų Europos ekonomikos santykių komitetas pripažino, kad Baltarusijos „investicinis klimatas pagerėjo“.

Iki šių dienų šalis buvo beveik izoliuota. Šiuo metu Baltarusija kviečiasi į Minską investuotojus, rengia tarptautines konferencijas ir pan. Be to, šalis padidino savo pajamas, privatizuodama kai kurias valstybės kontroliuotas bendroves. Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pagyrė tiek A. Lukašenkos finansų politiką, tiek jo ketinimus stabilizuoti šalies valiutą.

Valerijus Tsepkalo, prezidento A. Lukašenkos patarėjas ir Baltarusijos aukštųjų technologijų parko direktorius, mano, kad Baltarusija taps „informacinių technologijų lydere Rytų Europoje ir Baltijos regione“. Jis tikisi, kad Baltarusijos silicio slėnis jau kyla.

Visgi abejotina, ar pats A. Lukašenka tiki, kad jo šalis gali tapti aukštųjų technologijų rojumi. Nepaisant to, kad TVF prognozuoja Baltarusijos ekonomikos kilimą ateinančiais metais, A. Lukašenkai ir toliau trūksta pinigų, todėl jis itin dairosi Vakarų investuotojų, tačiau Rusijos oligarchais, kurie taip pat suinteresuoti investicijomis Baltarusijoje, nepasitiki.

Realybėje A. Lukašenkos tikslas yra ne reforma, o svarbiausių bendrovių kontrolė. Jis vėl pasisakė dėl „valstybės ekonomikos reguliavimo“, įskaitant „valstybės intervencijas, nustatant kainų politikas“. Vyriausybė paskelbė, kad bus privatizuota 519 valstybės bendrovių, tačiau, pasak ekspertų, privatizacijos procesas sustojęs. Bet esama ir keleto sėkmingų privatizacijos istorijų. Be to, A. Lukašenka nusileido pasiūlymui dėl penkių įmonių, kurios turi būti privatizuotos pagal TVF reikalavimus.

Neefektyviai veikiančios sovietinio stiliaus gamyklos ir įmonės gali priversti A. Lukašenką atverti savo šalį Vakarams greičiau, nei jis planuoja, t. y. ko Europos Sąjunga šiuo metu tikisi. Gruodžio mėnesį Italijos premjeras Silvijus Berluskonis apsilankė Minske ir tapo pirmuoju ES šalies vadovu, aplankiusiu A. Lukašenką per 15 metų.

Pagal 2009 m. gruodžio 22 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (300)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras