Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Pasaulis nuo jaučio prie tigro (7)

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas
2009 12 30

Viščiukus skaičiuoja rudenį, tačiau metų rezultatus paprastai suveda jiems baigiantis. Tuomet neišvengiamos ir ateinančiųjų prognozės. Kaip žinome, baigiame jaučio (buivolo) ir pradedame tigro metus. Tiesa, pagal kinų kalendorių kiti metai prasidės tik vasario 14-ąją, bet jau dabar verta pamąstyti, kur esame, kur sustojome, ant kokio pagrindo laikomės.

Jaučio ir tigro sandūra

Senovės legenda byloja, kad kartą jautis nugalėjo tigrą ir taip tarsi pasišaipė iš jo. Nuo to laiko tigras nekenčia jaučio, todėl palydint 2009-uosius jų patartina negirti. Pagal Avestos horoskopą jaučio metai – taikos metai. Jeigu jaučio metais kyla karas, nukenčia karą pradėjusi valstybė: ji niekada nebebus turtinga ir derlinga. Jaučio metais sustiprėja žmonių pareigos jausmas, paklusnumas, atsidavimas, aukojimasis kitų labui. Bet šiais metais gimę žmonės jaučiasi nesaugūs, turi daug vidinių problemų, kompleksų, jiems trūksta kitų asmenų globos.

Na, o ateinančius baltojo metalinio tigro metus reikia sutikti pagarbiai ir viltingai – tai patiks metų šeimininkui tigrui. Horoskopų sudarytojai tikina, kad tigras visada žengia pirmyn, niekina apribojimus, hierarchiją ir konservatyvų protą. Tigras simbolizuoja veiksmą, energiją, dinamiką, jis geba išsisukti iš netikėčiausių situacijų ir išvengti likimo išdaigų. Bet kokiu atveju metalinio tigro metai – tai iškilių asmenybių ir stipriausių žmogiškųjų ambicijų kovos, laimėjimų ir išbandymų metai visam gyvenimui.

Naujaisiais 2010 metais tigro energija pasireikš visur, todėl tam reikia pasiruošti iš anksto. Teigiama, kad lengviausiai tigro galią atlaiko žmonės, kurie gimė drakono arba tigro metais, o kiti turėtų pasisaugoti. Tigras nepastovus ir impulsyvus, todėl kinai šiais metais neplanuoja svarbių asmeninio gyvenimo įvykių.

Bendroji astrologinė prognozė 2010 metais žada daugybę įvykių ir permainų. Visa, kas susikaupė ir slapta kentėta, pratrūks.  Visuomenė, pavargusi nuo pasaulinės krizės, didėjančio nusikalstamumo, korupcijos ir finansinių apgavysčių, sukils prieš valdžios biurokratiją. Tai pasireikš streikais, protesto akcijomis ir net sabotažu. Daugumai šalių šie metai gali tapti naujo istorinio periodo atskaitos tašku.

Ekonomika lipa iš duobės?

Kiekvienas savaip galime vertinti tokias horoskopų pranašystes, tačiau labai jau maga jas pritaikyti ir politiniam ekonominiam gyvenimui.

Apžvalgininkai sutaria, kad 2009-ųjų simbolis jautis nepridarė tiek bėdų, kiek buvo iš jo tikėtasi. „Supuvusi“ Amerika galiausiai atlaikė smūgį pokarinei Bretton Woodso fiksuoto valiutų kurso sistemai, antra didžioji depresija neįsižiebė, o nauja pasaulinė finansų struktūra tėra tik planuose. Kaip ir buvo planuota, ištrūkti iš pasaulinės krizės gniaužtų padėjo galinga dolerio emisija, kuri pagyvino tiek JAV ekonomiką, tiek kitas rinkas. Be to, antikrizinės priemonės nesukėlė žaliavų kainų šuolio. Buvo manoma, kad naftos kainos šoktels į viršų, bet jos antrąjį pusmetį apsistojo ties 60–80 dolerių už barelį riba.

Tačiau energetika ir toliau yra jautriausia pasaulinės ekonomikos vieta, ypač tų valstybių, kurios neturi savo išteklių. Rusija yra didžiausia energetikos resursų savininkė Europoje, todėl ji ir toliau šokdins žemyno šalis, ypač buvusias sovietines valstybes. Tačiau nesunku pastebėti, kad šių metų pabaigoje dujų karas tarp Maskvos ir Kijevo taip ir neįsižiebė, o konfliktas su Minsku taip pat išblėsęs...

Susvyravęs dolerio autoritetas visiškai nenusmuko, nes pasiteisino JAV piniginės injekcijos ir administracinės priemonės ūkiui stiprinti. Todėl ir svarstymai dolerį pakeisti kita pasauline rezervine valiuta teliko kalbomis. Tiesa, vadinamojo Bolivaro aljanso šalys (ALBA) tarpusavyje ėmė atsiskaityti savo piniginiu vienetu sukre (sucre – konstitucinė Bolivijos sostinė, viena iš Venesuelos valstijų ir Ekvadoro piniginis vienetas iki 2000 m.), bet ši naujovė labiau susijusi su antiamerikietiškais Hugo Chavezo kaprizais, o ne su dolerio silpnumu. Kol kas ši naujovė neprigijo ir Azijoje.

Jaučiamas pagyvėjimas nekilnojamojo turto rinkose. JAV nekilnojamojo turto nacionalinės asociacijos duomenimis, palyginti su rugsėju, lapkritį antrinėje rinkoje butų pardavimų skaičius išaugo 7,4 proc. ir buvo didžiausias nuo 2007 m. vasario, kai buvo parduota 6,54 mln. namų. Analitikai prognozavo, kad pardavimų skaičius teišaugs 2,5 procento. O juk buvo tvirtinama, kad „perkaitinta“ prekyba nekilnojamuoju turtu neva ir buvusi pagrindinė krizės priežastis.

Sustabdyta JAV ekonomikos recesija lėmė kitų šalių ūkio atsigavimą. Tačiau pastebėta ir nelauktų tendencijų. Pavyzdžiui, buvo manoma, kad pirmiausia iš krizės išbris Kinija ir Indija. Nors Kinija viena iš nedaugelio pasaulio šalių išlaikė teigiamą BVP ir išplėtė vidaus paklausą, jai gresia didžiulė rizika nekilnojamojo turto ir finansų rinkose ir netgi gali pasikartoti 2007–2008 m. įvykiai JAV. Žurnalas „Newsweek“ net prognozuoja, kad Kinijai gresia ekonominė griūtis, kurios bangos iš milijardinės valstybės pasklis po visą pasaulį. Indija nukentės dėl silpnos savo kaimynių ekonomikos.

Kas užlips tigrui ant uodegos?

Jeigu jau perkopėme per metų ribą, pažiūrėkime, kokie prognozuojami 2010-ieji.

„Newsweek“ mano, kad pasauliui gresia antroji, dar stipresnė krizės banga. Tačiau interviu nacionaliniam radijui Amerikos iždo sekretorius (finansų ministras) Timothis Geithneris teigė nesitikįs naujos finansų krizės, nors neseniai Škotijoje vykusiame G20 šalių susitikime sakė, kad „dabar dar labai anksti tikėtis greitos krizės pabaigos. Per ankstesnes krizes buvo padaryta klasikinė klaida: manant, kad krizė greitai pasibaigs, buvo per anksti nutrauktas paramos teikimas.“

Nors JAV ir tampa didžiąja pasaulinės ekonomikos stabilizatore (galiausiai juk joms tenka atsakomybė už šios krizės detonavimą), 2010-aisiais, kaip parodė praėjusieji metai, gali kilti nenumatytų krizės bangų. Kas būtų galėjęs patikėti, kad faktiškai bankrutuos Islandija, kad ties bankroto riba atsidurs kai kurios Baltijos regiono valstybės, kad galbūt Graikija bus priversta pasitraukti iš euro zonos?..

O kaipgi klostysis tarptautiniai santykiai?

Amerikos žurnalas sudarė sąrašą svarbiausių pasaulio įvykių, kurie gali įvykti tigro metais. Pasak „Newsweek“, Vašingtonas svarbiausiu savo užsienio politikos smaigaliu pasirinko Afganistaną, o naujų pajėgų įvedimas į šią šalį bus toks pat efektyvus, kaip sėkmingai klostėsi nuo 2007-ųjų prasidėjęs JAV kariuomenės sustiprinimas Irake: šalyje sumažėjo teroro išpuolių, civilių aukų, tvirčiau pasijuto vietos valdžia. Afganistane daug gali prisidėti Rusija, amerikiečiams suteikdama savo bazes Vidurio Azijoje. Tačiau Maskvą persekioja nesėkmingo karo šioje šalyje šleifas (šiomis dienomis kaip tik minime SSRS pasitraukimo iš Afganistano 20-metį). Ar pavyks užsitikrinti afganų paramą naujame konflikte?..

Laukiama perversmų Pakistane ir Venesueloje. Pakistano prezidentas Asifas Ali Zardaris nepopuliarus tarp gyventojų, armijoje ir net vyriausybėje. Kariškiai nepatenkinti Indiją remiančiu Vašingtonu, todėl Islamabadas vargu ar rems JAV karą Afganistane. 2010 m. raudonmarškiniam H. Chavezui bus paskutiniai Venesuelos prezidento poste. Šalyje įvyks perversmas, nes gyventojai bus nepatenkinti didžiule infliacija, korupcija ir antiamerikietiška isterija. Čia valdžią vėl paims kariškiai.

Bet padidės Brazilijos vaidmuo regione ir pasaulyje. Ji jau dabar vadinama „naująja Kinija“. Kitąmet Brazilija toli atsiplėš nuo kitų BRIK šalių (BRIK šalys – Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija), kurios esą ateityje pasauliui vis labiau diktuos ekonominę politiką; BRIK sąvoka, 2003 metais pasirodžiusi „Goldman Sachs“ parengtoje apžvalgoje, nėra visiškai nevykusi, rašė spalį Niujorko universiteto Sterno verslo mokyklos ekonomikos profesorius ir „Roubini Global Economics“ pirmininkas Nourielis Roubinis (http://www.roubini.com)./

2010 m. mirs Fidelis Castro. Tai paskatins JAV pagerinti santykius su Kuba ir jos lyderiu Rauliu Castro, jau anksčiau pasisakiusiu už glaudesnius santykius su Amerika. Baracko Obamos administracija su tuo sutiks, ir iki metų pabaigos valstybės sekretorė Hillary Clinton paskelbs, kad iki 2013 m. tarp kaimynių bus užmegzti diplomatiniai santykiai.

Kokia gi bus Europa? Senąjį žemyną skaldys naujos Amerikos sankcijos Iranui, tačiau baisiausia bus kilsianti nacionalinių ir religinių mažumų pasipriešinimo rasistinei politikai banga, pavyzdžiui, Šveicarijoje ir Prancūzijoje. Suaktyvės islamo radikalai ir musulmonų bendruomenės. Didžiojoje Britanijoje į valdžią ateis konservatoriai, kurie po parlamento rinkimų turės jungtis į koaliciją su liberalais demokratais.

Tigro metai Rusijai ekonominių lengvatų nežada. Pamažu kylant naftos ir dujų kainoms, jos ūkis taip pat stabilizuosis, tačiau Dmitrijaus Medvedevo žadėtas šalies modernizavimas tebus miglota ateitis, nepagrįsta konkrečiais žingsniais, kaip įveikti priklausomybę nuo žaliavų išteklių. Dialogas su NATO vyks sunkiai, o per karą su Gruzija pademonstruota grasinamoji taktika vargu ar atbaidys posovietines šalis nuo antirusiškos retorikos.

Kaip interneto svetainei „Utro.ru“ pareiškė žinomas astrologas Aleksandras Zarajevas, vienintelėje srityje – santykiuose su JAV – Rusijai seksis spaudyti „perkrovimo“ mygtuką. Kitąmet gali būti pasirašyta naujoji Strateginės puolamosios ginkluotės apribojimo sutartis (senoji baigė galioti dar gruodžio 5 dieną).

Apskritai, mano astrologas, tigras savo aukas galabys pirmąjį 2010-ųjų pusmetį, o antrąjį jas doros... Nemaloni perspektyva, tačiau A. Zarajevas pateikia ir kitą patarimą: „Užlipk tigrui ant uodegos, ir jei jis tavęs nesuės, tavęs laukia sėkmė.“

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 7)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1196)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (263)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (318)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (589)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (151)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras