Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Brahma Chellaney. Azijos galios dinamika

2010 01 07

Šiuo metu Azija yra pereinamojoje plėtros fazėje, todėl, kadangi nėra pusiausvyros, labai svarbu investuoti į institucionalizuotą bendradarbiavimą, kad būtų paskatintas strateginis regiono stabilumas. Pagaliau juk ne vien Azija tampa visuotinio geopolitinio pokyčio centru.

Vis dėlto Azijos iššūkiai veikia tarptautinius strateginius iššūkius. Besikeičianti jos galios dinamika atsispindi vis kategoriškesnėje Kinijos užsienio politikoje ir naujame Japonijos vyriausybės reikalavime dėl lygių santykių su Jungtinėmis Valstijomis. Visa tai išryškina aštrius pačios Amerikos iššūkius dėl nykstančio visuotinio ekonomikos pranašumo ir įsitraukimo į du sudėtingus karus. Tokie iššūkiai diktuoja glaudesnį Jungtinių Valstijų ir Kinijos bendradarbiavimą, kad būtų užtikrintos didesnės kapitalo įplaukos iš Kinijos, taip pat Kinijos politinė parama sudėtingais klausimais, pradedant Šiaurės Korėja ir baigiant Pakistanu ir Iranu.

Tačiau kai Amerikos orientuota politika į Kiniją Azijoje tapo pastebima, Japonija Jungtinėms Valstijoms leido suprasti, kad ji negali neribotą laiką būti patikimu Amerikos politikos tarnu. Ministro pirmininko Yukio Hatoijamos vyriausybė siekia perrikiuoti užsienio politiką ir atnaujinti 2006 metų susitarimą dėl Jungtinių Valstijų karinio personalo bazavimosi Okinavoje. Taip pat buvo paskelbta apie paramos karui Afganistane pabaigą.

Be to, nesenas Australijos ir Indijos saugumo susitarimas rodo, kad yra bendros politinės vertybės, padėsiančios bendradarbiauti Azijos ir Ramiojo vandenyno šalims. Azijos geopolitinis padalijimas remiasi politinėmis vertybėmis. Jos rinkos auga, karinės išlaidos didėja. Tai yra raktas į ateities visuotinę tvarką, bet pagrindinės galios lieka nesutarimų objektu. Azijos ateities pagrindas yra strateginis Indijos, Kinijos ir Japonijos trikampis. Jungtinės Valstijos 2009 metais spėjo, kad Kinija iškils ir paveiks visuotinę geopolitiką smarkiau negu bet kuri kita šalis. Kai Europos bendruomenė buvo kuriama remiantis demokratijos vertybėmis, politinės sistemos Azijoje buvo labai įvairios, o kai kurios – sunkiai suprantamos, todėl tarpvalstybinių santykių kūrimas nėra lengvas. Europoje dėl kruvinų pastarojo šimtmečio karų karinis konfliktas beveik neįmanomas. O štai Azijoje karai nuo 1950 metų nesugebėjo išspręsti nesutarimų. Ir kol Europa kuria institucijas paremti taikai, Azija tokį procesą dar tik turi rimtai pradėti.

Pagal 2010 m. sausio 4 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (300)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras