Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Oranžinės revoliucijos saulėlydis Ukrainoje (2)

2010 01 13

Praėjus penkeriems metams po Ukrainos oranžinės revoliucijos, šie šalies rinkimai yra dviejų promaskvietiškų kandidatų kova. Prieš penkerius metus ši revoliucija buvo vadinama nauja valstybės pradžia, imta žvalgytis į Vakarus – Europos Sąjungą (ES) ir NATO. O dabar prieš rinkimus abu kandidatai lyderiai prioritetu įvardijo glaudesnius ryšius su Rusija tiek dėl pragmatiškų, tiek dėl ideologinių priežasčių. Taigi rinkimai skambina laidotuvių varpais provakarietiškajai revoliucijai.

Pagal populiarumą pirmauja Viktoras Janukovičius, buvęs ministras pirmininkas, kurio pirminė pergalė kaip Rusijos remiamo kandidato 2004 metais sukėlė įtarimų dėl suklastoto balsavimo. Vienintelė rimta jo konkurentė yra Julija Tymošenko, neoficialiai Maskvos remiama kandidatė. Prezidento Viktoro Juščenkos, Oranžinės revoliucijos herojaus, reitingas mažiau negu 3 procentai. Praėjusią savaitę jis apkaltino V. Janukovičių ir J. Tymošenko sudarius Kremliaus koaliciją dėl jų bendro siekio pagerinti santykius su Maskva.

Ar laimės V. Janukovičius, ar J. Tymošenko, ko gero, narystės NATO tikslo bus atsisakyta. Kremliui artimi pareigūnai teigia, kad Ukrainos ir Gruzijos narystė NATO suvokiama kaip grėsmė Rusijai. V. Janukovičius praėjusią savaitę pakartojo, kad nutrauks Ukrainos kelią į NATO. „Ukraina į tokio pobūdžio sąjungas nesijungs, ji išliks tokia, kokia yra dabar“ , – sakė Ukrainos dienraščiui „Komsomolskaja pravda“. Jis siektų Ukrainos prisijungimo prie ekonominės Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos sąjungos. Rusija remia tokią ekonominę integraciją, nes taip gali plėsti savo įtaką. Visgi V. Janukovičius supykdė Maskvą, kai parėmė Ukrainos siekį prisijungti prie ES. O štai J. Tymošenko tapo netikėta Kremliaus heroje, kai pažymėjo, kad antirusiška pozicija buvo skiriamasis 2004 metų kampanijos ženklas. Ji išliko pripažįstama kaip remianti Ukrainos siekį tapti ES nare, tačiau sudarė pragmatinį aljansą su Rusijos ministru pirmininku Vladimiru Putinu. Deja, prasidėjo dujų krizė. J. Tymošenko dabar Oranžinę revoliuciją vadina „prarastų galimybių revoliucija“.

Taigi Ukrainoje vyrauja du svarbūs žodžiai, susiję su Rusija. Tai – pragmatizmas ir balansas. Tvirtinama, kad abu lyderiaujantys kandidatai sugebės rasti balansą savo interesams tarp Rusijos ir Vakarų.

Pagal 2010 m. sausio 10 d. „The Guardian“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 2)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1253)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (301)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras