Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai















   Rekomenduojame:







   Mus remia:



 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ar pasaulis gavo ko norėjo?

2010 01 25

Prieš metus RFE / RL korespondentai kalbėjosi su politikais, mokslininkais ir kitais aktyvistais apie viltis, susietas su Barako Obamos prezidentavimu. Po metų žurnalistai paklausė tų pačių žmonių, kaip pasikeitė jų požiūris.

Wadiras Safi, teisės ir politikos mokslų profesorius Kabulo universitete, tada teigė, kad yra akivaizdu, jog tokia galia kaip Jungtinės Valstijos, ypač Dž. Bušo administracija ir jos sąjungininkai, nepasiekė užsibrėžtų tikslų kare su terorizmu. Vadinasi, afganistaniečiai iš B. Obamos ir naujų Amerikos lyderių tikisi kitokių veiksmų ir žmonių karo, ekonomikos ir politikos srityse, taip pat Afganistano administracijoje. Jeigu neįvyks rimtų pokyčių Jungtinių Valstijų karinėse operacijose, ekonominėje pagalboje ir minėtoje Afganistano administracijoje, Jungtinėms Valstijoms ir tarptautinei bendruomenei nepasiseks, o Afganistanas toliau kentės. Saugumas regione nebus sukurtas.

Dabar analitikas pažymi, kad B. Obama pakeitė Afganistano problemos sprendimo strategiją, tačiau ši nebuvo įgyvendinta. Šis pokytis pradėtų naują erą ateities Amerikos ir šio pasaulio regiono santykiuose, o tai įgyvendinti padėtų gera karinės ir politinės diplomatijos komanda. Per pirmuosius metus jo žengti žingsniai teisinga kryptimi, bet dar nėra įgyvendinti. Veiksmų planas dar nebaigtas. Jam pasibaigus, bus galima žiūrėti į rezultatus ir juos vertinti.

Baltarusijos opozicijos lyderis Aleksandras Milinkevičius prieš metus sakė, kad yra gyvybiškai svarbu, jog Jungtinių Valstijų prezidentas artimai koordinuotų savo valstybės politiką dėl Baltarusijos su Europos Sąjungos (ES) politika. Svarbu, kad Jungtinės Valstijos ir ES šiuo klausimu kalbėtų vienu balsu, tačiau ne visada taip buvo. Pokyčiai Baltarusijoje priklauso tik nuo jos žmonių, tačiau jiems pasiekti svarbi partnerystė su civilizuotomis ir demokratiškomis šalimis. Ir Baltarusijos opozicijos lyderis tikėjosi iš Amerikos paramos šiam prasidėjusiam dialogui, kuris turėtų tęstis pagal tam tikras sąlygas – demokratizaciją, liberalizaciją.

Dabar politikas sako, kad jo teigiamas požiūris į B. Obamą nepasikeitė. Prezidento problema – didžiulis potencialas. Kai tiek daug tikimasi, nelengva tuos lūkesčius pateisinti. B. Obamos tauta gyvena pagal laisvės, žmogaus teisių ir demokratijos principus. Ji šiuos principus siekia įdiegti likusiame pasaulyje ir tai sunkus uždavinys. Didžiausi iššūkiai – Iranas, Afganistanas ir tarptautinis terorizmas. Ar B. Obamai pasisekė? Jis padarė, kiek buvo galima tikėtis. Visuotinės problemos turi būti išspręstos, bet tai ne vien Jungtinių Valstijų problemos. Baltarusija nėra svarbi Amerikos užsienio politikoje. Šiai galybei rūpi bendradarbiavimas su Kinija, Rusija ir Indija. Bet Amerikos principai padeda gerinti padėtį ir Baltarusijoje.

Pagal 2010 m. sausio 20 d. „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška






Iššūkių aplinkai geopolitika (1254)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.



Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (302)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.



Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (342)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.



Kinijai reikalinga nauja strategija (653)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. 



Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (170)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras