Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Azija ir visuotinės problemos

2010 03 05

Kyla klausimas, ar yra būtent Azijos kelias išspręsti visuotines problemas. Tradicinis atsakymas yra „ne“, tačiau atsiranda vis daugiau tokį atsakymą paneigiančių dalykų. Pasaulis turėtų nepamiršti augančios Azijos įtakos, nes iš to galima daug gauti. Raktas suprasti Aziją yra jos žmonių pragmatizmas. Jie nuolat prisitaiko ir keičiasi. Praeityje Azijos gyventojai labai saugojo savo suverenitetą ir buvo atsargūs, kai kalba pasisukdavo apie daugiašalius požiūrius, kurie galėtų jį susilpninti ar sumenkinti. Dabar Azijos šalys, atsakydamos į visuotinius iššūkius, pavyzdžiui, pandemijas, finansų krizes ir klimato pokytį, supranta, kad kolektyviniai veiksmai ne griauna, o saugo suverenitetą. Nepaisydamos prarasto pasitikėjimo Tarptautiniu valiutos fondu po regiono finansų krizės 1997 metais, jos sutiko jam skirti milijardus po šio visuotinio finansinio kracho. Taip pat Azijos žmonių požiūriuose įvyko ir kitų reikšmingų pokyčių. Vietoj legitimumo ar turėjimo daugiau vietų prie stalo, kad būtų įdėta pastangų, diskusija Azijoje koncentruojama į produktą ir našumą – kaip kurti efektyvesnes institucijas. Kartu, būdami pragmatiški, Azijos žmonės išlieka pasirengę priimti besitęsiantį Amerikos lyderiavimą ir dominavimą visuotinėse institucijose. Jie nekvestionuoja Jungtinių Valstijų saugumo skėčio Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Neseniai vykusiame pasitarime Singapūre buvo iškeltas neišvengiamas klausimas, ar Azija gali vadovauti sutinkant visuotinius iššūkius. Atsakymai iš Indijos ir Kinijos dalyvių buvo stulbinami. Jie teigė, kad, besirūpindamos daugiau negu dviem milijardais žmonių ir darydamos tai gerai, Kinija ir Indija daug kuo prisideda prie visuotinio stabilumo ir tvarkos. Tai protingas atsakymas. Jeigu Azija pagerins savo gyvenimą, pasaulis taip pat taps geresne vieta gyventi. Yra tiek pozityvių, tiek negatyvių aspektų, susijusių su Azijos požiūriu į visuotinį iššūkių valdymą. Pozityvūs dalykai apima pagarbą įvairovei, konsensuso ieškojimui vietoj konflikto, praktiniams sprendimams, o ne išdidumui, tęstinumui, o ne staigiems pokyčiams. Tačiau siekis išvengti konfrontacijos gali sutrukdyti svarbiems susitarimams, o konsensuso buvimas gali tik užmaskuoti tikrąją politiką. Kyla klausimas, ką tai reikštų praktiškai. Šioje srityje Azija galėtų prisidėti prie visuotinių iššūkių išsprendimo – taikos ir saugumo, klimato pokyčio, finansų reguliavimo, sveikatos ir socialinės iniciatyvos. Taigi Azija į iššūkius atsako pragmatiškai, o tai rodo konstruktyvų kelią į priekį.

Pagal 2010 m. kovo 1 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras