Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Klimato kaita ir Europos Sąjunga

2010 03 09

Lisabonos sutartis suteikia Europos Sąjungai (ES) naujų įrankių kovojant su klimato kaita, tačiau Briuselis turės apsispręsti, kaip naudotis nauja užsienio reikalų valstybės tarnyba, kad būtų išvengta dar vieno fiasko visuotinėje aplinkosaugos vadovybėje, koks įvyko Kopenhagoje. Valdyti pagal pavyzdį jau nebepakanka. Kopenhagos klimato konferencijos žlugimas ir nesugebėjimas tarpininkauti sudarant visuotinę klimato sutartį leidžia kvestionuoti ES veikimo per Jungtines Tautas strategiją. Po Kopenhagos ėjusios derybos dėl klimato tapo ypatingu iššūkiu Europai. Kad valdytų klimato pasaulį, Europai trūksta Kinijos ir Jungtinių Valstijų veto galios, todėl ji turėtų stengtis supažindinti nestabilų daugiapolį pasaulį su ES efektyvaus daugiašališkumo vizija. Nors Jungtinių Tautų procesas tinkamai nefunkcionuoja, tokios neformalios grupės kaip G-20 iškyla ir panašiai mąstančios šalys gali derėtis ne tik sukurtose struktūrose, taigi bus poreikis patobulinti egzistuojančią ES „žaliąją“ diplomatiją. Dėl Europos išorės veiksmų tarnybos, naujo ES užsienio politikos organo, atsiranda unikali galimybė padidinti analitinius pajėgumus ir sukurti teisingus klimato pokyčio kontrolės instrumentus bei institucijas.

2009 metų Kopenhagos viršūnių susitikime dėl klimato Europos Sąjunga atsidūrė aukščiausio lygio derybų nuošalyje, tarsi iškirpta iš politinių susitarimų tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos vadovaujamų kylančių ekonomikų. Dėl šios dvigubos įtakos Komisijai ir Tarybai kartu su ambicingais nacionaliniais vadovais bei atitinkamu vidiniu sprendimų priėmimo procesu per derybas europiečiai buvo nušalinti. Europos Sąjungos padėtis palyginti su Kinijos, Indijos, Brazilijos ir Pietų Afrikos grupe bei Jungtinėmis Valstijomis tikrai ne pati geriausia. Jos strategija siūlyti sumažinti emisijas į aplinką ir finansines iniciatyvas pasirodė nepakankama. ES nepatogumai klimato pokyčiu nesibaigia, tai nėra tik aplinkos problema. Ekonomikos augimas, energetinis saugumas ir aplinkosaugos reikalai yra tarpusavyje susijusios problemos. Sprendimai, susiję su klimato įtaka, veikia visuotines valdymo struktūras, jie padeda apibrėžti santykius su ES strateginiais partneriais, pvz., Jungtinėmis Valstijomis, Rusija, Kinija ir Indija. Jeigu ES siekia tapti svarbiu pasaulinio lygio veikėju, jai reikia rūpintis šiuo strateginiu lygmeniu. 2008 metų Europos saugumo strategijoje energetinis saugumas, klimato pokytis ir jų valdymo struktūros buvo apibrėžtos kaip prioritetinės veiksmų sritys. Klimato pokytis įvardijamas kaip grėsmės koeficientas. Klimato pokyčio ir tarptautinio saugumo aspektai yra platesnės ES darbotvarkės dalis, turint galvoje energetinį saugumą ir bendrąją užsienio ir saugumo politiką. Taigi klimato pokytis jau yra ne vien aplinkosaugos ministrų rankose, tai bendresnės klimato diplomatijos reikalas.

Pagal 2010 m. kovo 5 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras