Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Clinton perspėja: Izraelio gyvenvietės kenkia taikos deryboms

2010 03 25

JAV valstybės sekretorė patvirtino „uolos tvirtumo“ įsipareigojimą Izraelio saugumui, tačiau teigė, kad JAV turi draugui pasakyti tiesą, ir perspėjo Izraelį dėl tolesnių naujų žydų gyvenviečių statymo palestiniečių teritorijoje, nes tai kenkia Vidurio Rytų taikos derybų perspektyvoms.

Kalboje metinėje Amerikos ir Izraelio ryšių su visuomene komiteto (didžiausia proizraeliška lobistų grupė) konferencijoje, kuri vyko Vašingtone, ji patvirtino savo asmeninį ir kartu prezidento Baracko Obamos administracijos įsipareigojimą Izraelio saugumui. Visgi kalbą valstybės sekretorė baigė tiesiogiai iškeldama problemą, kuri privedė JAV ir Izraelį prie didžiausios nesantaikos per pastaruosius dešimtmečius.

Kivirčas prasidėjo, kai Izraelis netikėtai paskelbė apie naujas statybas Rytų Jeruzalėje, nes dėl to palestiniečiai pasitraukė iš siūlomų ir JAV tarpininkaujamų taikos derybų. Konferencijoje H. Clinton teigė, kad šios statybos kenkia abipusiam pasitikėjimui ir kelia grėsmę deryboms, kurios yra pirmas žingsnis į visapusiškas derybas, reikalingas abiem pusėms. Ji pridūrė, kad tai kenkia ir unikaliam Amerikos gebėjimui vaidinti pagrindinį vaidmenį taikos procese.

Valstybės sekretorės kritika Izraelio premjero Benjamino Netanyahu atžvilgiu konferencijoje nesulaukė entuziastingų ovacijų. Vienas skeptikas atmetė H. Clinton viltis dėl visapusiško Vidurio Rytų taikos susitarimo kaip nerealias.

Dėl H. Clinton spaudimo B. Netanyahu pasiūlė įvairių nuolaidų, kaip palengvinti palestiniečių įtraukimą į derybas, ir pažadėjo, kad šios derybos apims pagrindines problemas: Jeruzalės ateitį, sienos ir palestiniečių pabėgėlių statusą. Nors JAV valstybės sekretorės ir Izraelio premjero telefoninis pokalbis praėjusią savaitę buvo privatus, tikimasi, kad jis įsipareigojo įšaldyti gyvenviečių statybas.

Taip pat H. Clinton savo kalboje pridėjo, kad status quonėra išeitis, o „demografinė dinamika“ (palestiniečių gyventojų skaičius auga greičiau nei Izraelio žydų) ilgainiui iššauktų pokyčius. Ji teigė: „Yra kitas kelias. Kelias, kuris veda į saugumą ir gerovę viso regiono gyventojus. Jis reikalaus visų pusių – įtraukiant Izraelį – imtis sunkių, bet reikalingų sprendimų“.

Pagal 2010 m. kovo 22 d. „The Guardian“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras