Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Pasaulio lyderiai išreiškė liūdesį

2010 04 12

Pasaulio lyderiai šeštadienį išreiškė liūdesį po lėktuvo katastrofos Rusijoje, kai žuvo Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir dalis aukštų valstybės karo, finansų ir užsienio politikos pareigūnų. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas buvo pirmasis pareiškęs užuojautą. Jis tuoj pat pradėjo nelaimės priežasčių tyrimą. Tragedija įvyko dideliame rūke netoli Smolensko ir Katynės miškų, kur L. Kaczynskis norėjo paminėti 1940 metų lenkų pareigūnų žudynes, įvykdytas Stalino slaptosios policijos. „Su giliu liūdesiu reiškiame užuojautą, kaip ir visi Rusijos žmonės“, – sakė D. Medvedevas. Ypač nuoširdi pagarba sklido iš Vokietijos, kuri siekė stabilių ir šiltų santykių su Lenkija, nepaisydama nepasitikėjimo, karo ir okupacijos. „Aš labai nusiminusi dėl nelaimės ir Lenkijos prezidento žūties“, – sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Ji teigė, kad išsiuntė užuojautos laišką premjerui Donaldui Tuskui. „Vokietija su jumis šiuo sudėtingu momentu“, – pridūrė A. Merkel.

Nors L. Kaczynskis ne visada buvo parankus Vokietijos partneris, A. Merkel laikė savo užsienio politikos prioritetu pagerinti santykius su Lenkija nuo to laiko, kai jos partija buvo išrinkta į valdžią 2005 metais. Mat pirmtakas Gerhardas Šrioderis buvo nuvylęs Lenkiją, palaikydamas ypatingus santykius su Kremliumi. Nepasitaręs su lenkais jis parėmė didžiulį Rusijos ir Vokietijos dujotiekį „Nord Stream“ („Šiaurės srautas“), dabar tiesiamą Baltijos jūroje. Pirmą kartą Rusija galės tiekti dujas tiesiai į Vakarų Europą ir taip sumažins priklausomybę nuo Lenkijos, Baltarusijos ir Baltijos valstybių kaip tranzito šalių. Kai susitarimas tarp Gerhardo Šrioderio ir tuometinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino buvo sudarytas 2005 metais, kai kurie lenkų politikai prabilo apie naują Rusijos ir Vokietijos aljansą. A. Merkel dar kartą užtikrino, kad Lenkijos energetinis saugumas nebus statomas į pavojų dėl naujo Baltijos jūros dujotiekio.

Jungtinių Valstijų valstybės departamento atstovas spaudai P. J. Crowley pavadino nelaimę siaubinga Lenkijos tragedija. D. Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Brownas pabrėžė, kad ši tragedija paveikė visą pasaulį. „Tai sunkus išmėginimas Lenkijai, kurį ji turi išgyventi“, – sakė jis pranešime. G. Brownas taip pat pagyrė L. Kaczynskio nepalaužiamą paramą būtent laisvai ir nepriklausomai Lenkijai. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy atkreipė dėmesį į L. Kaczynskio kovą su totalitarizmu ir už laisvę. Šiuo sunkiu momentu su visa Lenkijos tauta yra ir NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas.

Pagal 2010 m. balandžio 10 d. „The New York Times“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras