|
Pabėgęs Kirgizijos prezidentas įspėja dėl kraujo praliejimo
2010 04 15

Kirgizijos, strategiškai svarbios šalies, prezidentas, kuris praėjusią savaitę dėl maištaujančių protestuotojų buvo priverstas palikti šalies sostinę Biškeką, pirmadienį (balandžio 12 d.) grįžo viešumon, surengdamas masinį mitingą, kuriame teigė, kad jei jį nušalinusi laikinoji vyriausybė siekia arešto, bus kraujo.
Dėl Kirgizijos prezidento Kurmanbeko Bakijevo likimo šalyje tvyro įtampa. Pirmadienį (balandžio 12 d.) JAV ambasada Biškeke pareiškė, kad nesiims jokio vaidmens, sprendžiant jo statuso klausimą, taip pat neketina K. Bakijevui suteikti prieglobstį ar išvežti jį iš šalies. Be to, JAV ambasadorė susitiko su laikinosios vyriausybės vadove Roza Otunbajeva ir išreiškė užuojautą dėl žuvusiųjų praėjusią savaitę.
Kirgizijoje yra svarbi amerikiečių oro bazė, iš kurios remiami NATO kariniai veiksmai Afganistane. Pasak JAV ambasados, skrydžiai į Afganistaną iš šios bazės buvo atnaujinti.
Sekmadienį (balandžio 11 d.) per interviu žurnalistams K. Bakijevas pareiškė, kad išlaikė visuomenės paramą, ir kartu pasityčiojo iš laikinosios vyriausybės, kad jie, nors ir pakeitė lyderius, šalies kontrolės neperėmė. K. Bakijevas paliko šalies sostinę trečiadienį (balandžio 7 d.) po masinių demonstracijų, kilusių dėl nepasitenkinimo jo korumpuotu ir represiniu valdymu. Demonstrantai susidūrė su policija, kuri atsakė šūviais. Pasak Kirgizijos laikinosios vyriausybės, daugiau nei 80 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeista. Palikęs sostinę, jis leido atviro nepaklusnumo pareiškimus, tačiau nebuvo žinoma tiksli buvimo vieta. K. Bakijevas slapstosi šalies pietuose.
Per interviu Kirgizijos prezidentas teigė turintis stiprią paramą, ypač šalies pietuose. Taip pat minėjo, kad keliavo po regioną ir susitiko su savo sąjungininkais tam, kad galėtų užkirsti kelią tokiam kraujo praliejimui, kuris įvyko Biškeke. Visgi K. Bakijevo galimybės senka, nes vis daugiau regiono lyderių ima remti laikinąją vyriausybę arba atsistatydino.
Laikinoji vyriausybė sudarė planą sulaikyti nuverstą šalies prezidentą, kuris kažkada buvo artimas JAV. Pradžioje naujoji vyriausybė reikalavo, kad policija laikytųsi prezidento imuniteto nuo baudžiamojo persekiojimo pagal Kirgizijos konstituciją, kadangi K. Bakijevas nesutiko formaliai pasišalinti iš posto. Laikinosios vyriausybės lyderė pasiūlė, kad K. Bakijevas stotų prieš tarptautinį tribunolą.
Pagal 2010 m. balandžio 12 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė. |