Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Olga Portnova. Lenkija priverstų Rusiją pasitraukti tiekiant dujas Europai?

2010 04 16

Didžiosios Britanijos leidinys „The Times“, remdamasis konsultacinės bendrovės „Wood Mackenzie“ duomenimis, balandžio 5 d. pranešė, kad Lenkijoje išžvalgyta daug, t. y.  apie 1,36 trilijonų kubinių metrų, vadinamųjų skalūnų dujų. Dienraštis „Kommersant“ patikslino, kad šie ištekliai sukaupti Lenkijos šiauriniuose ir centriniuose rajonuose.

Pasitvirtinus „Wood Mackenzie“ pateiktiems įspūdingiems skaičiams, bendri ES dujų ištekliai padidėtų net 47 proc. Specialistai prognozuoja, kad tokiu atveju Lenkija ne tik pati visiškai apsirūpintų dujomis, bet galėtų tapti ir Europos valstybių tiekėja.

Jau keleri metai kalbama apie energijos išteklių diversifikavimą. Šiuo metu apie 25 proc. Europai reikalingų dujų tiekia Rusijos milžinas „Gazpromas“.

Oisinas Fanningas, vadovaujantis Didžiosios Britanijos bendrovei „San Leon Energy“, kuri gavo dujų gavybos licenciją Lenkijoje, „The Times“ teigė: „Panašu, kad bręsta rinkos pokyčiai. Lenkija galėtų tapti svarbia dujų gamintoja. Visos didelės bendrovės susidomėjusios, o „Gazpromas“ – susirūpinęs.“ Pagal O. Fanningą, Lenkijos vyriausybė labai suinteresuota palaikyti skalūnų dujų gavybos projektą.

Skalūnų dujos (angl. shale gas) turi mažesnį filtracijos koeficientą nei tradicinės gamtinės dujos, kaupiasi gerokai žemiau, degiųjų skalūnų kietųjų sluoksnių mikroplyšeliuose. Dėl sudėtingos gavybos skalūnų dujos anksčiau nebuvo dujų pramonės tradicinė žaliava, tačiau JAV patobulinta gręžimo technologija padidino šios žaliavos rentabilumą. Po 1990 metų JAV keturis kartus padidino skalūnų dujų gavybą, todėl jų kaina gerokai sumažėjo.

 Pagal 2010 m. balandžio 6 d. portalo „Telegraf.lv“ informaciją parengė Geopolitinių studijų centras.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras