Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Baltarusijos atvirumas verslui

2010 04 28

Ankstyvą balandį viešojoje erdvėje populiarus žurnalas „Business Week“ straipsnyje pagyrė Baltarusijos ekonomiką, tapusią virtualia užsienio investuotojų Meka. Jo teigimu, Baltarusija Pasaulio banko sąraše pagal palankumą verslui pakilo iš 129 vietos į 58 ir aplenkė Rusiją (120), Ukrainą (142) ir netgi Lenkiją (72), savo kaimynę, Europos Sąjungos (ES) narę. Kovo mėnesį Baltarusija priėmė bendrovių „Microsoft“, „Cisco Systems“, „Honeywell“ ir „Navistar“ atstovus, jie susitiko su vietiniais verslo lyderiais ir prezidentu Aleksandru Lukašenka. Bendrovė „Microsoft“  artimiausiu metu ketina atidaryti pardavimų centrą Minske.

Balandžio 9 dieną, atsižvelgiant į šį optimistišką požiūrį, buvo aptartos privataus verslo įstatymų pataisos. Tarptautinis valiutos fondas ir Pasaulio bankas į Baltarusijos ekonomikos progresą žiūri palankiai. Plačiai nuskambėję ginčai tarp Baltarusijos ir Rusijos iš dalies paskatino naujų galimų ekonominių partnerių atėjimą. Pirmasis (nors ir simbolinis) buvo Venesuela. Tačiau iškilo Kinija, kaip rimtas potencialus partneris, siūlantis alternatyvą priklausomybei nuo Rusijos ekonominės paramos. Kovo mėnesį po susitikimų su A. Lukašenka kinų viceprezidentas Si Dzinpingas (Xi Jinping) pasirašė septynis bendradarbiavimo susitarimus.

Viena iš bendradarbiavimo ateityje sričių yra prieštaringa Baltarusijos atominės elektrinės statyba. Iš pat pradžių kiekvienas jos aspektas buvo susijęs su indėliu iš Rusijos, tikėtasi, kad ji teiks technologijas ir pradines lėšas, tačiau nuo tada nieko neįvyko, kaip planuota. Tada A. Lukašenka netikėtai dalyvauti branduolinėje programoje pakvietė Kiniją. Rusija paskelbė, kad jeigu Kinija bus įtraukta, ji pasitrauks, nes nenori dalytis su Kinija technologinėmis paslaptimis.

A. Lukašenka parodė esąs pasirengęs ieškoti naujų partnerių – amerikiečių, europiečių, kinų ir afrikiečių. Išvada yra, kad Baltarusijos ekonomika išlaikė laiko egzaminą ir plečiasi. Ekonomikos savaitraštyje „Belorusy i Rynok“ ginčijamas rožinis Baltarusijos ekonomikos supratimas. Reikia suprasti tikrąsias tokių gražių rodiklių priežastis. Tam palyginimui galima panaudoti ankstesnių metų skaičius.

Taigi programinės įrangos srityje yra potencialo investicijoms Baltarusijoje, tačiau sovietų laikų industrijoje situacija nenusipelno tokio Minsko ir Vakarų analitikų optimizmo. Oficialūs Baltarusijos rodikliai iškraipo realią situaciją.

Pagal 2010 m. balandžio 21 d. „Eurasia Daily Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras