Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Graikijos išgelbėjimas – ypatinga būtinybė

2010 04 29

Graikijos premjeras George’as Papandreou penktadienį (balandžio 23 d.) pareiškė, kad šalies vyriausybė pasinaudotų priverstine pagalba, padėsiančia jai išsiversti likusią metų dalį.  Jis gana nepatogų prašymą euro zonos valstybėms ir Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) apibūdino kaip „ypatingą būtinybę“.

Palūkanų norma neatidėliotinai pagalbai iš kitų euro zonos narių bus 3,5 procentiniais punktais didesnė nei standartinė „patikima“ norma euro paskoloms. Tikimasi, kad TVF 15 milijardų eurų padarys prieinamais su šiek tiek geresne Graikijai palūkanų norma. 45 milijardų eurų paketas turėtų būti pakankamas finansuoti Graikijos biudžeto deficitą likusią metų dalį, taip pat grąžintų bręstančias šalies skolas. Visgi Graikijai gali prireikti daugiau paramos negu ši, kadangi ji stengiasi sutvarkyti viešuosius šalies finansus.

Anksčiau „The Economist“ teigė, kad Graikijai reikėtų mažiausiai 75 milijardų eurų oficialios paramos ir šie skaičiavimai paremti keliomis prielaidomis. Pirma, Graikijai reikėtų penkerių metų, kad stabilizuotų valstybės skolos santykį su BVP. Antra, šalis galėtų imtis skausmingo išlaidų mažinimo. Privatūs investuotojai vis dar norėtų refinansuoti egzistuojančias skolas, esant 6 proc. palūkanų normai, jei gelbėjimo fondas padengtų naują šalies skolinimąsi. Galų gale ekonomika  pradėtų atsigauti 2013 m. Dabartinė  prognozė šiek tiek optimistiškesnė. „The Economist“ mano, kad Graikija mažina biudžeto deficitą 4 procentiniais punktais. Taip pat šalies euro zonos partnerių pasiūlyta palūkanų normos vertė yra 5 proc. Taigi, Graikijai teks sumažinti biudžeto deficitą tik 12 procentinių punktų, kad užbaigtų įsiskolinimų naštą, t. y. mažesnė dalis nei ankstesnėje prognozėje. Taigi iki 2014 m. Graikijos skola sudarytų apie 67 milijardus eurų.

Toks „The Economist“ pasiūlytas scenarijus gali būti vertinamas kaip pernelyg pesimistiškas ar, atvirkščiai, optimistiškas.

Graikijos euro zonos partneriai galėtų perversti šalies egzistuojančias skolas ir aprūpinti ją grynaisiais pinigais, kad būtų padengtas biudžeto deficitas. Gelbėjimo priemonės gali ilgainiui plėtotis į beprocenčių paskolų seriją paremti Graikiją ir apsaugoti nuo finansinių įsipareigojimų nevykdymo. Finansinių įsipareigojimų nevykdymas yra visada skausmingas. Daugiau kaip tuzinas kylančių ekonomikų pertvarkė savo skolas be didžiulių nuostolių ir neturėdamos ypatingų nuobaudų, pvz., pašalinimo iš kapitalo rinkų ar pan. Su keliomis išimtimis (ypač Argentina) procesas vyko gana greitai ir vyriausybės ir kreditoriai sugebėjo dirbti išvien. Visgi didžiausia grėsmė pertvarkant skolas yra vyriausybės, kurios bando atidėlioti neišvengiamybę. Taigi, gerokai didesnis pavojus yra patologinis skolininko vykdomas vilkinimas, kai susiduriama su netinkama finansine padėtimi.

„The Economist“ kelia klausimą, ar įsipareigojimų nevykdanti šalis turi atsisakyti euro. Atsakymas – ne. Turbūt natūralu finansinių įsipareigojimų nevykdymą sujungti su valiutos nuvertėjimu, nes jie dažnai įvyksta kartu, tačiau ES narė neturi devalvuoti jokios valiutos. Perėjimas prie euro buvo detaliai suplanuotas ir bendradarbiaujant šalims, o atvirkštinė operacija nebūtų tokia tvarkinga. Šalis, kuri prarado investuotojų pasitikėjimą savo viešųjų finansų srityje, sunkiai atstatytų stiprią monetarinę sistemą. Valstybės narės finansinių įsipareigojimų nevykdymas būtų skaudus smūgis eurui, tačiau tai nereiškia valiutos žlugimo.

Pagal 2010 m. balandžio 23 d. „The Economist“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (301)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras