Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Arktis: varžybos dar tik įsibėgėja (7)

Komentarai:

Giedrius, 2011 01 14 20:24
Nors straipsnis rašytas kiek senokai ir komentaras galbūt nebe toks aktualus, bet vis viena norėtųsi pasisakyti.
Visų pirma norisi pataisyti netiksliai suformuluotą ir iki galo neišbaigtą pastraipą: Rusija kreipėsi į Jungtinių Tautų Kontinentinio Šelfo Ribų komisiją (Commission of the Limits of the Continental Shelf)2001 m. su prašymu praplėsti kontinentinį šelfą, remiantis 76-uoju Jungtinių Tautų Jūrų Teisės konvencijos straipsniu.
Drįsčiau nesutikti, jog į JT šiuo metu nesikreipiama, kadangi Rusija ir kitos regiono valstybės, kurios siekia išplėsti savo teritoriją, turi kreiptis į JT,o Rusijos atveju, ši šalis turi pateikti papildomus duomenis, kurių pareikalavo komisija.
Dėl jūrų kelių atstumų sutrumpėjimo taip galima sutikti tik iš dalies, kadangi ne visi maršrutai sutrumpėja tokiu dideliu procentu,koks nurodomas,o kai kurie lieka ilgesni. Viskas priklauso nuo to,iš kur ir į kur yra plukdomi kroviniai,pavyzdžiui,plaukiant iš Roterdamo į Šanchajų per Šiaurės rytų (ŠR) jūrų kelią (Rusijos pretenduojamas jūrų kelias) atstumas 15 793 km, o per Sueco kanalą susidarytų 19 550 km, tačiau plaukiant iš Marselio į Šanchajų būtų: ŠR- 19 718 km ir 16 460 km pro Suecą (http://www.ndc.nato.int/download/publications/fp_07.pdf).
Be to,pats plaukimas šiauriniais jūrų keliais gali būti toks pat pražūtingas, kokį patyrė garsusis "Titanikas", kadangi susidūrimo su ledkalniais tikimybė yra labai didelė. Juo labiau, kad šylant klimatui jų susidaro vis daugiau ir daugiau. Ta pati susidūrimo galimybė galioja ir naftos platformoms. Tad ekologinių nelaimių ir finansinių nuostolių tikimybė yra labai didelė. Draudimo kompanijos kelia didžiulius reikalavimus laivybos kompanijoms, tad apie tų jūrinių kelių naudojimą yra sudėtinga kategoriškai teigti,kad jie tokie geri. Juo labiau,kad infrastruktūra tuose regionuose yra minimali, todėl konteinerius gabenančius kompanijos gali nesutikti vykdyti plaukimų, nes jos turi tarpines stotelės,kuri atnaujina krovinius.
Dar norėtųsi pridurti, jog naftos gavyba šiaurinėse jūrose yra rentabili, jei jos kaina rinkoje bent 100 USD už barelį. Todėl dauguma kalbų apie energetinių resursų gavybą tolimojoje šiaurėje yra labiau populistinės ir siekiant sustiprinti savo pozicijas derybose, bet iki realių darbų būna toli gražu. Tas pats teritorinis ginčas tarp Rusijos ir Norvegijos buvo išspręstas,kaip ir teigia autorius,tik dėl energetinių išteklių, nes nei viena iš šių dviejų valstybių, ypatingai Rusija, nesugebėtų dirbti viena.
Dėl karinių pajėgų,tai patys pirmieji apie jas prakalbo,kad ir kaip keista bebūtų, kanadiečiai ir tik po jų kitos valstybės prabilo, kad kurs savo karines pajėgas. Šiuo klausimu kol kas galingiausia yra Rusija, tačiau jinai ilgą laiką neatnaujino technikos ir infrastruktūros, todėl greitu laiku pirmavimas Arktyje gali būti prarastas. Tą patį pripažino ir Viktoras Bojarskis - vienas žymiausių Rusijos "poliarnikų" (teko bendrauti asmeniškai). Remiantis Bojarskio žodžiais galima nesutikti su dar vienu čia paminėtu teiginiu: tirpsta Arkties ir Antarkties ledynai, tačiau iš tikro tirpsta tik Arkties ledynai, o Antarkties ledynų storis didėja.
Lyg ir tiek norėjosi išsakyti, nors galima būtų kiek daugiau plėstis, tačiau tai jau būtų straipsnis, o ne komentaras.

mi-au, 2010 10 12 06:39
Rusija nepatikti
Atšilimas irgi...

mi-au, 2010 10 12 06:39
Rusija nepatikti
Atšilimas irgi...

jj., 2010 09 23 09:03
Idomus ir vertas demesio straipsnis.

., 2010 09 22 21:13
"ginti JAV nacionalinius interesus ir užkirsti kelią teroristiniam aktyvumui Arkties regione."

šitas geras. Įdomu ar bus lokalus karas? Bet toks ten kasnis.

Autorius, 2010 09 22 12:33
Ačiū Pil už pataisymus. Tačiau dėl duomenų - jie pateikti iš skirtingų šaltinių. Taigi, 5,5 mlrd. eurų nežinia kiek bus barelių, nes 90 mlrd. duoda tik El Pais. Žodžiu, skiriasi duomenys , kas yra Arkties dugne - sunku resursus išžvalgyti...

Pil, 2010 09 22 11:40
Reikėtų pataisyti: gerėja angliavandenilių, o ne angliavandenių gavybos sąlygos. Be to, ar gali "90 mlrd. barelių naftos" kainuoti "5,5 mlrd. eurų"? Barelis už 6 eurocentus?

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1259)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (305)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (344)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (658)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (172)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras