|
Nina L. Chruščiova. Rusijos modernizatorių nuvertimas
2010 10 04

Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo sprendimas atleisti ilgai Maskvos mero poste tvirtai sėdėjusį Jurijų Lužkovą yra ryžtingiausias per visą jo prezidentavimo laikotarpį. Ar tai yra viena iš jo atkaklių pastangų modernizuoti Rusiją, ar žaidimo su tikrai įtakingu Maskvos žmogumi, šalies premjeru Vladimiru Putinu dalis?
Anatolijus Čiubaisas, Rusijos privatizacijos tėvas dešimtame dešimtmetyje ir dabartinis nanotechnologijų susivienijimo RosNano vadovas, neseniai pripažino, kad politinės modernizacijos perspektyvos Rusijoje yra miglotos. A. Čiubaiso nuomone, šiuo metu tam nėra poreikio, o kad jis atsirastų, reikia socialinės grupės, skatinančios šį poreikį. Galiausiai jis pareiškė, kad fašizmo grėsmė Rusijoje didės iki tiek, jog diskusijos apie Putiną ir Medvedevą, Medvedevas ar Putinas, nublanks.
Tokį niūrų vaizdą A. Čiubaisas piešia galbūt todėl, kad nori numaldyti Vakarų priekaištus Rusijos valdantiesiems dėl žmogaus teisių pažeidimų ir laisvių apribojimo. Šiuo metu jis yra tikras režimo politikos bendrininkas. Ir vis dėlto jis kalba tiesą. Rusijos vyriausiasis modernizatorius ir D. Medvedevo protežė Igoris Jurgensas teigia, kad rusai yra ne piliečiai, o labiau tam tikra gentis ir Rusijos visuomenės charakteris nesikeis net iki 2050 metų.
Rusai nėra pasirengę prisiimti pilietinės atsakomybės. Be to, visos Vakarų tipo demokratijų formulės remiasi apsišvietusiu ir geranorišku caru. D. Medvedevas siekia tokio vaidmens. Vis dėlto nei Nikita Chruščiovas, nei Michailas Gorbačiovas, nei Borisas Jelcinas nesugebėjo Rusijoje išrauti sunkiai įveikiamos abejingumo ir paklusnumo kultūros, nes jie pokyčius inicijavo iš viršaus į apačią, tikėdamiesi, kad Rusijos gyventojai juos paprasčiausiai masiškai priims. Klausimas: ar D. Medvedevui pasiseks ten, kur kiti susikirto?
Skandalas, kilęs dėl J. Lužkovo kompetencijos stokos tvarkantis su šią vasarą alinusiais Maskvą karščiais ir gaisrais, atspindi atotrūkį tarp modernizatoriaus" Medvedevo ir seno saugumiečio Putino. Kai D. Medvedevas pasakė, kad Maskvos merui laikas išeiti į pensiją, V. Putinas viešai nekritikavo J. Lužkovo. Dauguma analitikų teigia, kad šis akivaizdus šalies prezidento ir premjero nesutarimas dėl J. Lužkovo likimo yra artėjančios kovos dėl prezidento posto ženklas. Demaskuodamas J. Lužkovą kaip korumpuotą ir nekompetentingą politiką, D. Medvedevas siekia palenkti viešąją nuomonę savo naudai.
Jei prezidentas po dvejų metų liktų be darbo, būtų priverstas šlietis prie apgailėtinos Rusijos opozicijos, kuri yra iš dalies ir pati kalta dėl apnuodytos šalies politinės kultūros. Opozicija neturi aiškios žinios, kurios padedama laimėtų paramą ar taptų įtikinama alternatyva dabartinei šalies valdžiai. Taigi, elitas kovoja tarpusavyje, nes neturi su kuo daugiau kovoti. Prezidento rinkimų kampanija jau oficialiai prasidėjo. Rusai, nusivylę sistema, nelabai turi iš ko rinktis: arba remti marginalius, silpnus ir diskredituotus opozicijos kandidatus, arba sistemos kandidatus, tikėdamiesi modernizacijos iš viršaus.
Masių nepasitikėjimas tokiais asmenimis kaip A. Čiubaisas ar I. Jurgensas arba Medvedevo primesta modernizacija nėra naujas dalykas. Nauja organizuoto pasipriešinimo iškilimas. Pastaraisiais metais atsirado daugybė nepolitinių viešųjų iniciatyvų, protestuojančių prieš specifinę vyriausybės politiką, o tai neišvengiamai veda į konfrontaciją su egzistuojančia politine tvarka. Tiesa, tos iniciatyvos nėra stiprios, tačiau šie žmonės automobilininkai, savanoriai ekologai ar labdaros organizacijų darbuotojai labiau nei politikai reprezentuoja modernizacijos viltį.
Pagal 2010 m. rugsėjo 28 d. http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Kristina Puleikytė. |