|
Vladimiras Socoras. Varšuva svyruoja tarp Briuselio irGazpromo
2010 10 07

Maskva, matyt, per Lenkiją pasirinko patikrinti bendrą Europos Sąjungos (ES) energetikos politiką. Derybos dėl naujo tiekimo susitarimo tarp Rusijos ir Lenkijos tebevyksta. Gazpromas spaudžia Lenkiją apeiti arba nesilaikyti ES įstatymų, skirtų energetikos rinkos liberalizacijai, nes Rusija oponuoja tokioms antimonopolinėms priemonėms. Jeigu pastarosios nebus nuosekliai įgyvendintos Lenkijoje, valstybė taps dar labiau priklausoma nuo Gazpromo. Taip kils pavojus ES įstatymams ir bus sukurtas precedentas, tad Gazpromas gali tai pakartoti tiek senose, tiek naujose ES narėse.
Pasinaudodamas lenkų silpnomis vietomis, Gazpromas siekia sužlugdyti ES teisės įgyvendinimą ir užkrauti Lenkijai ilgalaikius nepatogumus, prisidengdamas pasiūlytu tiekimo susitarimu. Dabar prasideda šildymo sezonas, o Gazpromas laukia, kada Varšuva ims nervintis ir nusileis. Paskutiniame derybų etape rugsėjo 24 dieną Maskvoje derybos tiesiog nukeltos į spalio mėnesį. Kai kurios suinteresuotos pusės Lenkijoje atrodo nusivylusios, tačiau delsimas leidžia Varšuvai peržiūrėti ir iš naujo įvertinti menkai aptartą susitarimą, be to, pasitarti su Briuseliu, kad būtų išvengta spąstų.
Susitarimas padidintų Rusijos dujų tiekimą į Lenkiją nuo 7,5 milijardų kubinių metrų (kaip buvo kasmet iki 2009) iki 10,5 milijardų kubinių metrų nuo 2011 m. į priekį. Lenkijai reikia šio padidinimo, kad patenkintų didėjančią paklausą ir kompensuotų tai, kas buvo tiekiama per Ukrainą. Nuo to laiko, kai 2009 m. bendrovė RosUkrEnergo buvo pašalinta iš verslo, Varšuva derasi su Gazpromu, kad pakeistų ir papildytų tai, kas prarasta.
Lenkijos naftos ir dujų bendrovė PGNiG, valdoma valstybės, siekia importuoti tuos ekstra 3 milijardus kubinių metrų per metus maždaug penkerius metus, laukiant suskystintų gamtinių dujų terminalo statybos Lenkijos Baltijos jūros pakrantėje. Tačiau Gazpromas reikalauja susitarimo, kuris pratęstų jo tiekimo monopolį Lenkijoje ateinančius dešimtmečius. Vis daugiau dėmesio sulaukia Europos dujotiekis per Baltarusiją į Lenkiją Yamal. Gazpromas nori įpainioti naują susitarimą į sąsajų tinklą, o tai amžinai išsaugotų lenkų priklausomybę nuo dujų giganto.
Jis reikalauja:
1) Pateikti naują susitarimą su 1993 m. tarpvyriausybiniu susitarimu dėl Rusijos dujų tranzito per Lenkiją ir į Lenkiją iki 2022 m.; kad kontraktas galiotų iki 2037 m. Visa tai padėtų Gazpromui ir toliau monopolizuoti Lenkijos rinką, kad ji nediversifikuotų gamtinių dujų importo ir nebūtų investuojama į suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą.
2) Išskirtinė teisė Gazpromui naudotis Europos dujotiekiu Yamal Lenkijoje iki 2045 m. Tai konsoliduotų Gazpromo poziciją Lenkijoje ir Vokietijoje.
Gazpromas bandys neįsileisti varžovų. Akivaizdu, kad Rusija siekia sukurti Lenkijoje precedentą, kad pažeistų ES antimonopolio įstatymus, ir tikisi apginti Gazpromo interesus Europoje. Jeigu Varšuva nebyliai priims Maskvos argumentus ir pasiūlytus kontraktų terminus, Gazpromas galės juos pasitelkti kitose ES valstybėse ir taip pakenkti ES teisei ir politikai.
Pagal 2010 m. spalio 4 d. Eurasia Daily Monitor informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |