Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Rusija
 
  Protežė atsiriboja (1)

Andrejus Vypolzovas, Kaliningradas
2010 10 15

Baigiantis vasarai Kaliningrado sritį sukrėtė dvi politinės sensacijos. Pirma, Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas atsisakė dar penkeriems metams pratęsti gubernatoriaus Georgijaus Booso įgaliojimus. Antra, valstybės vadovas į šį postą pasiūlė mažai kam žinomo vietinės valdžios tarnautojo Nikolajaus Cukanovo, vadovaujančio Gusevo rajonui Kaliningrado srities rytuose, kandidatūrą.

„Rajono masto politikas“, „per žalias vadovauti regionui“, „žmogus be patirties ir ryšių“ – tokių epitetų žiniasklaidoje nusipelnė N. Cukanovas per pirmas dienas po įtraukimo į gubernatorių sąrašą. Vis dėlto rugpjūčio 30 d. Kaliningrado srities dūmos deputatai balsų dauguma palaikė naujojo gubernatoriaus kandidatūrą, ir nuo rugsėjo 28 d. (tą dieną baigėsi G. Booso įgaliojimų laikas) labiausiai į vakarus nutolusio Rusijos regiono laukia naujas raidos etapas.

Kokie naujojo Kaliningrado srities vadovo minusai ir pliusai? Ar taps jis G. Booso, pasižymėjusio prievartine valdymo forma, įpėdiniu? „Geopolitika.lt“ apžvalgininkas pamėgino atsakyti į šiuos klausimus remdamasis pirmaisiais N. Cukanovo pareiškimais.

Minusai

Rusijos Federacijos prezidento įgaliotasis atstovas šiaurės vakaruose Ilja Klebanovas, teikdamas N. Cukanovo kandidatūrą Kaliningrado deputatams, pabrėžė būsimojo gubernatoriaus pliusus. Pirma, „jis yra vietinis“, o antra, „turi municipalinio valdymo patirties“. Iš tikrųjų šie abu kriterijai, matyt, yra netikę.

„Vietinis“ N. Cukanovas tikrai gimė Kaliningrado srityje ir regione baigė profesinę mokyklą. Bet būdamas 31-erių jis išvažiavo į Maskvą, kur pradėjo verslą. Į gimtąjį kraštą N. Cukanovas grįžo po devynerių metų – kartu su G. Boosu, ką tik paskirtu į Kaliningrado gubernatoriaus pareigas. Viename paskutinių interviu N. Cukanovas neslėpė, kad jų „bičiuliški santykiai trunka jau aštuonerius metus”. Kitaip sakant, G. Boosas ir N. Cukanovas susipažino 2002 metais, kai pirmasis dar buvo Valstybės Dūmos 3-iojo šaukimo deputatas, o antrasis dirbo UAB Mokslo ir technikos centro „Techinvestmed“, tiekiančios medicinos įrangą, juristu ir buvo jos steigėjas Maskvoje. Matyt, N. Cukanovui pavyko užsitikrinti rimtą dalykinę tuomečio Valstybės Dūmos vicepirmininko G. Booso paramą. Netiesiogiai tai patvirtina visai neatsitiktinė N. Cukanovo pažintis su pirmuoju Maskvos vicemeru (smulkiau apie šį įdomų momentą skaitykite toliau). Atsižvelgiant į glaudžius G. Booso santykius su Maskvos meru Jurijumi Lužkovu (buvęs Rusijos sostinės meras yra vienos jo dukters krikštatėvis), yra pagrindo sakyti, kad N. Cukanovas įėjo į jauno ambicingo politiko G. Booso komandą.

Taigi N. Cukanovas greičiausiai yra buvusio gubernatoriaus protežė. Veikėjas, kurį protegavo pats G. Boosas, supratęs, kad jo karjeros pabaiga gubernatoriaus poste jau nulemta.

Iškeldamas municipalinio darbo patirtį kaip būsimojo gubernatoriaus nuopelną, įgaliotasis atstovas I. Klebanovas galbūt gudravo. N. Cukanovas vadovavo Gusevo rajonui, kuriame yra 37 tūkstančiai gyventojų, viso labo penkerius metus. Palyginimui – kitas kandidatas į gubernatoriaus postą Jurijus Savenka beveik 10 metų dirbo Kaliningrado, kuriame yra daugiau kaip 450 tūkstančių gyventojų, meru. Be to, N. Cukanovas išrinktas savivaldos vadovu 40 metų, o J. Savenka politinę karjerą pradėjo 26-erių (!): 1991 metais jis buvo išrinktas Korsakovo uostamiesčio (34 tūkstančiai gyventojų) Sachalino saloje meru.

Naujai gimusio politiko Achilo kulnas – išsilavinimas. N. Cukanovas neturi aukštojo išsilavinimo, gauto po mokyklos baigimo. Po kaimo mokyklos jis įstojo į Gusevo profesinę technikos mokyklą Nr. 17 įgyti suvirintojo dujomis ir elektra specialybės. G. Boosas, kitaip nei jo posto perėmėjas, baigęs sostinės sustiprintos anglų kalbos specialiąją mokyklą Nr. 21, įstojo į Maskvos energetikos institutą. O 23-ejų metų N. Cukanovas įstojo į Leningrado žemės ūkio instituto Kaliningrado filialo agronomijos fakultetą, bet iš jo buvo pašalintas. Tik būdamas 32-ejų, jau dirbdamas Maskvoje,  N. Cukanovas įstojo į aukštąją Privatizavimo ir verslininkystės mokyklą, įgijo teisininko specialybę. 2002 metais Kazanės valstybiniame technikos universitete jis apgynė kandidatinės disertacijos autorinį referatą (20-ies puslapių) „Vadybininko veiklos tikslai ir motyvai – veiksniai, sąlygojantys jo emocinį išsekimą“ psichologijos mokslų kandidato laipsniui gauti.

Pliusai

Pirmieji N. Cukanovo žingsniai rodo, kad jis stengiasi laikytis atokiau nuo „blogojo Booso“. Antai naujasis gubernatorius jau pareiškė apie būsimą valdančios partijos „Vieningoji Rusija“, kurios lyderis Kaliningrado srityje jis yra, gretų valymą.

„Jeigu žmogus nesusitvarko su savo pareigomis, reikia jį keisti, suteikti galimybę kitam atsakingam ir profesionaliam specialistui dirbti pavestą darbą“, – partinėje konferencijoje pareiškė N. Cukanovas, visų pirma kreipdamasis į valdančiosios partijos deputatus. Postą jau paliko „Vieningosios Rusijos“ regiono vykdomojo komiteto vadovas Denisas Davydovas, Kaliningrado švietimo ministrės Natalijos Šerri sūnus. (N. Šerri – taip pat iš G. Booso sostinės komandos, Maskvoje ji vadovavo mokyklai-internatui Nr. 16; naująja šios sostinės mokyklos direktore po jos tapo Nadežda Boos – gubernatoriaus sesuo.)

Maža to, N. Cukanovas reiškiasi kaip demokratas, siūlydamas vakarykštei G. Booso opozicijai įeiti į regiono vyriausybę. Partijos „Rusijos patriotai“ Kaliningrado skyriaus lyderiui Michailui Česalinui naujasis gubernatorius asmeniškai pasiūlė imtis vadovauti bet kuriam laisvam srities municipalitetui.

Kalbėdamas aktualia gyventojų įdarbinimo Kaliningrado srityje tema (oficialiai regione yra 13 tūkstančių bedarbių, tačiau šie skaičiai kelia abejonių net Kaliningrado srities Socialinės politikos ministerijai, nes užimtumo centrai slapto nedarbo neįskaičiuoja), N. Cukanovas pažadėjo pirmiausia įdarbinti rytinės, tradiciškai dotuojamos Kaliningrado srities gyventojus. Ir čia naujasis gubernatorius meta svarbiausią kozirį – įdarbinimą Baltijos atominės elektrinės statybų aikštelėje. „Siūlysim organizuoti žmonių perkvalifikavimo kursus pagal specialybes, kurių reikės statant Baltijos atominę elektrinę, – kalbėjo N. Cukanovas, – „Vieningoji Rusija“ pirmiausia rūpinsis nemaniečių [pasienio su Lietuva Nemano rajono gyventojų, ypač bankrutavusio Nemano celiuliozės ir popieriaus kombinato specialistų] įdarbinimu Baltijos atominės elektrinės statyboje.“

Žinoma, N. Cukanovo portfelyje yra ir populistinių šūkių, galbūt perimtų iš pirmtako, tokių kaip pareiškimai apie kovą su korupcija. „Principas paprastas: paėmei – sėdi, – pareiškė naujasis gubernatorius žurnalistams, kalbėdamas apie poveikio priemones savo būsimos vyriausybės valdininkams. Prisiminkime, G. Boosas pačioje gubernatoriaus karjeros pradžioje taip pat savo požiūrį į į korupciją perfrazavo: „Ką pagausiu su kyšiu – asmeniškai ranką nukirsiu.“

Tačiau tokie grėsmingi pažadai nesutrukdė Kaliningrado milicijai G. Booso valdymo metais iškelti baudžiamąsias bylas dėl maždaug 2,2 mln. eurų pagrobimo iš regiono biudžeto. Kaliningrado srities VRM Kovos su korupcija skyriaus viršininko Dmitrijaus Michailovo duomenimis, pinigai iš biudžeto buvo grobiami tariamai gaunant subsidijas procentiniais hipotekinių kreditų tarifais.

Pats N. Cukanovas jau susigadino savo kovotojo su korupcija reputaciją. Turima omenyje skandalingas interviu, kurį jis davė Kaliningrado laikraščiui „Novyje koliosa“ („Nauji ratai“) prieš trejus metus, būdamas dar Gusevo rajono vadovu. Per pokalbį su žurnalistu būsimasis gubernatorius nesivaržydamas papasakojo, kaip pats davė kyšį užsienio policininkui, kad išvengtų baudžiamosios atsakomybės.

Tai buvo Tailande. Pasak N. Cukanovo, juodu su draugu džipu įvažiavo (vairavo, anot N. Cukanovo, jo draugas) į dviratininkų minią. „Laimė, niekas nenukentėjo. Visai niekas. Neįtikėtina. Bet staiga pasirodė policininkas“, – pasakojo N. Cukanovas. Į korespondento klausimą, kad jus juk galėjo pasodinti į Tailando kalėjimą, jis atsakė: „Ir aš iš pradžių dėl to labai susirūpinau. Kol nepakalbėjau su policininku. Pasirodo, jis buvo korumpuotas, paėmė iš mūsų pinigus ir paleido su Dievu.“ Kitas įvykis N. Cukanovui nutiko netoli Maskvos, kur jį sustabdė autoinspektorius už greičio viršijimą. Galų gale būsimąjį gubernatorių paleido. Į korespondento klausimą, kas įsakė, N. Cukanovas atsakė: „Pirmasis Maskvos mero pavaduotojas. Kai jis paskambino, „gaišnikas“ [rus. žargonu „autoinspektorius“] iš karto man visus dokumentus atidavė.“

Pirmosios problemos

Viena didžiausių problemų, su kuriomis naujasis gubernatorius gali iš karto susidurti, tai federaliniame centre užstrigęs kaliningradiečių interesų lobizmo mechanizmas. Ne paslaptis, kad valdant G. Boosui federalinius pinigus skyrė „pagal žmogų“, visų pirma jam pačiam. Tai susiję su jo asmeniniu projektu – pirmojo Kaliningrade greitkelio „Primorskoje kolco“, kuris apjuos visą Kaliningrado pusiasalį su išėjimu prie Baltijos jūros, tiesimu. Greitkelio kaina iš viso 150 mln. eurų, iš jų beveik 90 proc. numatyta iš federalinių pinigų.

Antroji problema, kurią N. Cukanovas jau įvardijo tarp pirmaeilių, – tai pagerinti Kaliningrado srities susisiekimą. „Ne paslaptis, šiandien, kad galėtumėte išskristi į „didžiąją Rusiją“ ir grįžti lėktuvu, reikia 2–3 mėnesių paprasto žmogaus atlyginimų“, – sakė žurnalistams N. Cukanovas po patvirtinimo gubernatoriumi procedūros. Sumažinti oro transporto vežėjų tarifų kaliningradiečiams kol kas faktiškai nepavyko netgi prezidento įgaliotajam atstovui I. Klebanovui. Praėjusią vasarą skrydis iš Maskvos į Kaliningradą kainavo brangiau negu į Berlyną – atitinkamai 375 eurus ir 250 eurų. I. Klebanovo iniciatyva oro skrydžių kaliningradiečiams subsidijavimo klausimas buvo svarstomas Rusijos vyriausybėje, tačiau programa subsidijuoti skrydžius Kaliningrado kryptimi pirmu svarstymu nebuvo priimta. Lėktuvų bilietų subsidijavimas  federaliniam biudžetui gali atsieiti 45 mln. eurų. Palyginimui: maždaug tokia pat suma buvo skirta Kaliningrado srities sveikatos apsaugai nuo 2005 iki 2009 metų pagal tikslinę federalinę programą.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1015)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (157)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (256)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (430)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (90)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras