Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Lietuva
 
  Nutylėjome (24)

Prof. Vytautas Landsbergis, Europos Parlamento narys
2010 12 10

Lietuva kaip Europos Sąjungos narė neprieštaravo Rusijos įstojimui į Pasaulinę prekybos organizaciją. Sutiko ES, sutiko ir Lietuva, nors būtų galėjusi kai ko pageidauti. Tačiau koks būtų kilęs riksmas!

Vis dėlto pasaulio didieji, nors užpykdami, būtų išgirdę apie Rusijos taupomojo banko 1990 m. pradžioje pavogtus milijardus Lietuvos piliečių – dabar ES piliečių – rublinių santaupų. Tada rublis buvo dar nenusmukęs. Rusijai nesileidžiant į jokias kalbas dėl bankų indėlių grąžinimo teisėtiems savininkams, gal ir toliau traktuojant kaip bausmę už nepriklausomybę, Lietuva išmokėjo nukentėjusiems žmonėms nemažą paramą – kompensaciją už Rusijos bankų padarytą žalą. O kai Rusija darysis civilizuota valstybė ir grąžins indėlius, išmokėtoji gyventojams suma turėtų grįžti į valstybės iždą. Kol kas, turtingi būdami, padedam Rusijai ir nenorim riksmo.

Tiesa, būtume parodę savo sąjungininkams, kokios kokybės, kokio sąžiningumo bankai (pagrobę patiklių indėlininkų pinigus) dabar supirkinėja Europos įvairų turtą, – bet gerbiami mūsų sąjungininkai europiečiai, matėme iš vikilykų, ir be to viską žino.

Bus įdomu stebėti, ar Gruzija, kurios sutikimas Rusijos narystei taip pat reikalingas, neiškels kai kurių klausimų. Ką priimam? Ar valstybę, kuri okupuoja valstybės – PPO narės – žemes, apiplėšė ją  išsiveždama „trofėjus“ ir sunaikino vietoje daug turto, ir nė negalvoja vykdyti JTO Saugumo Tarybos rezoliucijų dėl šimtų tūkstančių išvarytųjų teisės sugrįžti?

Be abejo, Gruzija patirtų didžiulį spaudimą nusileisti ir labai mažai paramos. Galėtų būti apkaltinta, kad vėl puolė Maskvą ir bombardavo Sankt Peterburgą, patirtų eilinį „prievartavimą dėl taikos“. Tad gal nė nemėgins ginti per PPO savo teisių. Tarptautinė įstatymo valdžia – vis dar fikcija prieš pūvantį pragmatizmą.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 24)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (913)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (124)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (221)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (286)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras