|
Simonas Johnsonas. Ar neturtingieji sukėlė krizę?
2011 01 25

Jungtines Valstijas ir toliau skaldo karšti debatai apie 20072009 metų finansų krizės priežastis. Kyla klausimas, ar dėl jų reikėtų kaltinti vyriausybę, jeigu taip kokia prasme? Gruodžio mėnesį respublikonų mažuma Finansų krizės tyrimo komisijoje (FCIC) prisidėjo prie prevencinio skirtingų nuomonių naratyvo. Remiantis šia grupės nuomone, buvo vykdoma klaidinga vyriausybės politika, sutelkta į tai, kad gana neturtingi žmonės įsigydavo vis daugiau butų, o paskui juos tekdavo įkeisti.
Toks požiūris gali sulaukti didelės paramos, ypač respublikonų kontroliuojamuose Atstovų rūmuose, ir apskritai artėjant 2012 metų prezidento rinkimams. Bet ar rašydami FCIC respublikonai turi įrodymų savo teiginiams paremti? Kyla klausimas, nejaugi tikrai neturtingi žmonės Jungtinėse Valstijose yra atsakingi už sunkiausią visuotinę krizę? Bet ar yra įrodymų, kad Jungtinių Valstijų politikai sureagavo į mažesnes pajamas gaunančių rinkėjų preferencijas ir siekius? Tokiais prioritetais Jungtinių Valstijų politinis elitas dalytis nustojo.
Galima aptarti ir pajamų paskirstymo klausimą. Egzistuoja požiūris, kad pajamos yra gerai, daugiau pajamų yra dar geriau, o nevaržomos pajamos geriausia. Čia yra akivaizdus rezultatas: santykinai neturtingų žmonių balsai ir interesai nedaug tereiškia Amerikos politikai.
Privatus sektorius nori, kad finansinės taisyklės būtų sušvelnintos, ir yra pasirengęs to siekti. Čia kertinis žodis yra inovacija, kurią remia dideli investuojantys bankai. Ir, tiesą sakant, minėtoje situacijoje daugiau veikė Volstryto žaidėjai, o ne įsiskolinę namų savininkai. Pajamos Jungtinėse Valstijose per paskutinius 40 metų pasidarė dar nelygesnės. Kito ir atlyginimų paskirstymų dinamika. Iš finansinių inovacijų daugiausia laimėjo ne neturtingieji (ir net ne vidurinioji klasė), bet turtingieji žmonės, kuriems ir taip daug mokama.
FCIC respublikonai rodo pirštu į Fannie Mae, Freddie Mac ir kitas vyriausybės remiamas įmones ir iniciatyvas, palaikiusias paskolas būstams, suteikdamos įvairių rūšių garantijas. Jie teisūs, parodydami vyriausybei, kas buvo daroma klaidingai, tačiau tai nėra pernelyg didelis reguliavimas. Priešingai, dėl 30 panaikinto valstybės finansinio reguliavimo metų susidarė siaura privataus sektoriaus elito grupė.
Neigiami aspektai stumtelėjo likusią visuomenės dalį, ypač santykinai neišsilavinusius, mažai uždirbančius, kurie dabar prarado savo namus, darbus, lūkesčius, susietus su savo vaikais, ir kitus dalykus. Šie žmonės krizės nesukėlė, bet už ją mokėti tenka jiems.
Pagal 2011 m. sausio 19 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |