Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusija privalo sukurti alternatyvą islamizmui Kaukaze

2011 01 28

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas nori susilpninti islamistų kovotojus Kaukaze, plėsdamas milijardinės vertės infrastruktūros projektus, tačiau pirmadienio (sausio 24 d.) teroro aktas Maskvoje dar kartą parodė, kaip sunku bus laimėti gyventojų širdis ir protus. Kalbėdamas televizijoje po Maskvos Domodedovo oro uoste įvykdytos mirtinos atakos, D. Medvedevas atrodė sukrėstas. Jis pripažino, kas visiems stebėtojams buvo akivaizdu, kad ataka oro uoste yra teroro aktas.

Šis teroro aktas daro didelį politinį spaudimą Rusijos vadovui. Jo ekonominės plėtros neramiose Kaukazo provincijose, t. y. Čečėnijoje, Ingušijoje ir Dagestane, vizija kaip priemonė kovojant su radikaliais islamo kovotojais atrodo vis naivesnė, o turizmo plėtros svajonė pasirodo esanti nereali.

Trečiadienį (sausio 26 d.) D. Medvedevas planavo Pasaulio ekonomikos forume Davose, Šveicarijoje, pristatyti savo viziją, kaip siekti taikos Kaukaze. Jis ketino įkurti penkis pagrindinius slidinėjimo kurortus. Planas yra pagrįstas Aleksandro Chloponino, kurį šalies prezidentas 2010 m. paskyrė pasiuntiniu Šiaurės Kaukaze, iniciatyva. Tačiau teroro aktas privertė D. Medvedevą atšaukti savo įžanginę kalbą Pasaulio ekonomikos forume. Dabar bus sudėtinga visą planą ar jo dalis paversti realybe. Be to, Rusijos prezidento idėja pasinaudoti viršūnių susitikimu Davose, užtikrinant užsienio partnerius dėl Kaukazo plėtros, atrodė ambicinga.

Nors dar neįrodytas ryšys tarp Domodedovo oro uosto sprogdintojų ir Kaukazo kovotojų, bet žiniasklaidos pranešimai byloja, kad toks ryšys labai tikėtinas.

Kietosios linijos šalininkai Maskvoje reikalaus griežtesnės pozicijos dėl terorizmo ir netgi didesnės galios bei personalo Rusijos išpūstoms žvalgybos tarnyboms ir korumpuotai policijai. Kietosios linijos kovoje su terorizmu šalininkai išskiria seriją sėkmingų antiteroristinių operacijų Šiaurės Kaukaze, vykdytų praėjusiais metais, kovotojų vyriausiojo ideologo Saido Buryatsky „likvidavimą“ ir pogrindžio lyderio Ahmedo Yevloyevo sulaikymą. Rusijos saugumo pajėgos Kaukaze dažnai veikia už įstatymo ribų. Jie vadovaujasi dar 1999 m. po teroro atakų bangos Vladimiro Putino suformuluotu požiūriu: „Jei jie yra oro uoste, nužudysime juos ten. Jei juos rasime tualete, nužudysime juos išvietėje“. Visgi nukovus vieną kovotoją, prie ginkluoto pogrindžio pasipriešinimo prisijungia kitas. Taigi Rusijai reikia laimėti kovą dėl Kaukazo gyventojų širdžių ir protų.

Potraukis pasaulietinei valstybei nyksta regione, kuriame gyvena apie 7 mln. musulmonų. Valstybinės paslaugos blogėja ir vyriausybė vis dažniau nebegali piliečiams užtikrinti gerovės ir saugumo. Korupcija pakenkė valstybės institucijų reputacijai ir valdžiai. Islamistų pažadai išvaduoti nuo visų kasdienio gyvenimo blogybių nesiskiria nuo komunistinės praeities retorikos. Jei Rusijos valdžia nori jiems pakenkti, turės pasiūlyti patrauklią alternatyvą ir tai turėtų būti daugiau nei keli slidinėjimo kurortai.

Pagal 2011 m. sausio 25 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras