Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Demokratijos virusas erzina diktatorius

2011 03 04

Pirmasis buvo Ben Ali Tunise, tada – Mubarakas Egipte. Dabar spaudžiamas Libijos Gaddafis. Nuo Kubos iki Kinijos diktatoriai stebi įvykius arabų pasaulyje, žinodami, kad atitinkamos idėjos pasiekia ir jų gyventojus per internetą ir kad dabar gali ateiti būtent jų eilė. M. Gaddafio ryškumas ir ekstravagancija pasireiškia įvairiose srityse. Pavyzdžiui, jo „Žalioji knyga“ buvo milijoniniu tiražu išplatinta visoje šalyje ir privalomai turėjo būti skaitoma moksleivių, universitetų studentų, valstybės tarnautojų, kariuomenėje tarnaujančių žmonių. Siekta, kad ji būtų suprantama kaip svarbus indėlis į universalią teoriją. Pats M. Gaddafis knygą vadina problemų sprendimo instrumentu valdžiai, o diktatūrą ji padarytų patrauklią žmonėms. Vis dėlto M. Gaddafis yra apsėstas didybės manijos, negailestingas ir žiaurus diktatorius, neabejotinai išskirtinė figūra tarptautinėje politikoje.

Šis žmogus kelia siaubą. Praeityje jis teikė finansinę paramą praktiškai visoms teroristinėms organizacijoms aplinkui: nuo baskų ETA iki palestiniečių Abu Nidalio grupės. Tačiau 2003 metais jis tariamai atsisakė smurto ir masinio naikinimo ginklų, siekdamas tapti Vakarų partneriu ir akcentuodamas savo reformas. M. Gaddafis yra ekstravagantiškas. Jis pasirodo su asmens sargybinėmis moterimis, per vizitus apsistoja savo palapinėje, kartais lydimas vieno iš savo aštuonių vaikų. Diktatorius yra dar ir nepastovus. Pavyzdžiui, jis siūlo keisti Saugumo Tarybos sandarą, siekia įtikinti pasaulį, kad Izraelis atsakingas už buvusio Jungtinių Valstijų prezidento Johno F. Kennedy nužudymą, o dabartinį prezidentą Baracką Obamą vadina „mūsų sūnumi“.

„Tas žmogus yra psichopatas“, – yra sakęs buvęs Egipto prezidentas Anwaras Sadatas, tačiau jis valdo Libiją jau apie 42 metus ir buvo laikomas klounu tarp rimtų galingųjų. M. Gaddafis vadovauja šaliai su 3 proc. pasaulio naftos atsargų ir iki šiol bendradarbiavo su Europos Sąjunga (ES), kad sustabdytų pabėgėlių srautus iš Šiaurės Afrikos į Europą. Kyla klausimas, ar jis vis dar yra valstybės vadovas, sukilėliams užėmus didelę Libijos dalį. Taip pat ar pasaulis bus priverstas įsikišti, kad sustabdytų genocidą, įvestų ekonomines sankcijas.

Permainų vėjai arabų pasaulyje ėmė pūsti prieš aštuonias savaites. Tai, kas prasidėjo kaip lengvas brizas, virto audra, o dabar jau ir uraganu, žadančiu nušluoti viską, kas egzistavo iki jo. Ironiška, bet visa tai vyksta regione, kurio problemos buvo nesprendžiamos dešimtmečius, o visuomenė atrodė sustingusi. Sukilėliai pasmerkė valdančiųjų korupciją, reikalavo darbo, pasisakė už demokratines laisves. Jie neskandavo šūkių, nukreiptų prieš Izraelį ar Jungtines Valstijas.

Pagal 2011 m. kovo 1 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (516)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras