Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Rusija
 
  Nacionalizmo užtaisas Rusijoje (6)

Komentarai:

Rusija yra unikali..., 2011 03 27 05:50
...nes tik šioje šalyje per metus ksenofobiniuose rasistiniuose išpuoliuose nužudoma po 40-50 žmonių, kurių nemažai yra Rusijos piliečiai arba etniniai rusai (antifašistai ir pan.)

Žygeivis, 2011 03 22 20:05
Dėl terminų - ypač patariu perskaityti dėl kokių būtent priežasčių rusų kalboje buvo "pakeista" europinio termino "nacionalizmas" prasmė (ir ši prasmė "įdiegta" Rusijos bei Sovietinės imperijos užgrobtose teritorijose):

Многозначность понятия «национализм» в русском языке

В современном русском языке наиболее употребительное значение слова «национализм» отличается от описываемой в данной статье идеологии и по смыслу приближается к шовинизму и ксенофобии.

Оно имеет выраженный негативный оттенок и делает акцент на превосходстве своей нации, национальном антагонизме и национальной замкнутости.

Русская языковая традиция также приравнивает понятие «нация» к этничности.

Это связано, с одной стороны, с тем, что Россия в целом слабо знакома с идеологией национализма, а с другой стороны, с намеренным искажением принятого в мире значения этого термина царским и советским режимами.

Следствием является подмена терминов, которую в своих целях используют как противники национализма, так и сторонники национального антагонизма[27].

Jonis, 2011 03 22 19:49
Atrodo, kad ginčas kyla dėl ne vienodai suprantamos žodžio "nacionalizmas" reikšmės. Juk "protingą nacionalizmą" galima įvardinti ir patriotizmu (gerąja prasme), o "agresyvųjį nacionalizmą" - šovinizmu ar net fašizmu. Beje, Rusijoje žodis "nacionalizmas" yra įgijęs neigiamą atspalvį. Mano supratimu, autorius maždaug ta prasme jį ir naudoja.
O straipsnis - įdomus ir, sakyčiau, tolerantiškas.

Žygeivis, 2011 03 22 14:30
Papildymas

Rusų atveju nacionalizmo idėjų plitimo (tikrųjų, o ne rusiškųjų šovinistinių-imperialistinių) problema yra ypač sudėtinga netgi grynai teoriniu požiūriu, kadangi visos dabartinės Rusijos imperijos užimtos žemės yra pagrobtos iš kitų tautų, pradedant 11 amžiaus grobimais (kada išeiviai iš Kijevo Rusios užgrobė galindų žemes ir jų pilį Mazgavą - dabartinę Maskvą).

Taigi, kur rasti tą žemės plotą, kuris yra rusų tautos istorinė-etninė teritorija, į kurią neturi pagrįstų istorinių-etninių teisių kitos tautos?

Beje, šis klausimas yra problematiškas praktiškai visoms slavų tautoms. Nes visos jos užgrobė kitų tautų žemes ir jose įsikūrė, pradedant maždaug nuo 7 mūsų eros amžiaus.

Pvz., labai pamokantis pavyzdys yra albanų konfliktai su serbais bei kitais vakarų slavais, gyvenančiais albanų protėvių žemėse.

Kadangi jau yra bent du tarptautiniai teisiniai precedentai (žydų grįžimas į savo protėvynę, iš kurios juos išvijo romėnai dar 2 mūsų eros amžiuje - taigi prieš 1800 metų; bei albanų Kosovo valstybės tarptautinis pripažinimas - o Kosovą serbai užgrobė 11 amžiuje), tai praktiškai visos slavų tautos patenka į šiuos 1800 - 900 metų "laiko rėmus", kadangi savo dabartinėse teritorijose jos gyvena ne ilgiau kaip 1400-900 metų.

Žygeivis, 2011 03 22 14:09
Šiame straipsnyje eilinį kartą panaudojami seni sovietiniai-imperiniai stereotipai (propagandiniai "štampai"), kada imperijos išsaugojimo propagandos sumetimais buvo "sukeistos" nacionalizmo ir šovinizmo sąvokos, jau nekalbant apie imperialistinio mentaliteto paplitimą Rusijos imperijos "rusakalbių" tarpe.

Nacionalizmo kertinis principas - kiekviena pasaulio tauta turi prigimtinę teisę sukurti savo atskirą nepriklausomą valstybę savo istorinėje-etninėje teritorijoje.

Jei tokia teisė pripažįstama tik tam tikroms "išrinktosioms" tautoms, tai jau visai ne nacionalizmas, o elementarus šovinizmas ir imperializmas, kadangi taip siekiama pateisinti svetimų etninių žemių užgrobimą bei daugiataučių imperijų egzistavimą (kalbu ne apie įvairius imigrantus ir kolonistus, o apie autochtonines tautas jų istorinėse-etninėse teritorijose).

Taigi, klausimas panašių į šį - "Nacionalizmo užtaisas Rusijoje" - "straipsnių" rašytojams ir skaitytojams: išvardykite Rusijos "nacionalistinius" judėjimus ar partijas, kurios besąlyginę teisę sukurti savo nepriklausomas valstybes tų tautų istorinėse-etninėse žemėse (nepaisant visų rūšių vėlesnių kolonistų ir imigrantų) pripažįsta visoms Rusijos imperijos užgrobtoms autochtoninėms tautoms?

Aš, pvz., tokios partijos ar politinio judėjimo dabartinėje Rusijos imperijoje nežinau nei vieno.

Bet jei kas žino, parašykite. :)

Andrius, 2011 03 21 13:33
Rusija nėra unikali valstybė pasaulyje šiame kontekste. Nacionalistų yra visur, tiek JAV, tiek europos valstybėse, ir visos jos nėra vienatautės, tad visoms valstybėms nacionalizmas yra panašiai pavojingas, tad Rusijos kaip fenomeno aš tikrai neišskirčiau. Galų gale skinų yra ir Lietuvoje. O jei lygintume futbolo fanų riaušes kokios dažnai vyksta vakarų europoje ir tai kas įvyko maniežo aikštėje, tai Rusijoje viskas praėjo palyginti ramiai.
O Euroazijizmas ir Dugino filosofija apskritai mažai ką turi su nacionalizmu, aš manyčiau kad tai apskritai siekis sukurti internacionalinę, daugiatautę imperiją (Duginas ir Leontjevas žodį imperiją supranta, ne kaip valstybės santvarką). Iš lietuvos pusės, tai gal ir gali atrodyti, kaip nacionalizmas. Net jei ir taip ( kuo abejoju) tai jis labai skiriasi, nuo vakarų europoje paplitusio nacionalizmo suvokimo.
O apskritai, tai sutikčiau kad nacionalizmas yra problema tačiau kaukaziečių nacionalizmas yra ne mažesnė problema. Rusijos tikslas turėtų būti integruoti į savo visuomenę tuos pačius "gasterbaiterius" ir kaukaziečius, tai pats paprasčiausias problemos sprendimo, būdas tačiau reikalaujantis daug laiko. Nacionalizmas nėra blogai, bent jau Rusijai tikrai geriau, nei liberalizmas, kuris valstybę tikrai pražudytų.

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras