Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kariniu būdu Libijos konflikto neišspręsi

2011 04 18

Netgi po savaites trukusių NATO oro smūgių konfliktas Libijoje nėra išspręstas. „Spiegel“ kalbėjosi su NATO generaliniu sekretoriumi Andersu Foghu Rasmussenu apie tai, ar bombos gali atvesti į demokratiją, scenarijų, kad Libija gali tapti žlugusia valstybe, ir Vokietijos nenorą įsitraukti sprendžiant Libijos problemas. A. F. Rasmussenas tikina, kad bendri veiksmai remiasi Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, kad būtų apginti civiliai Libijos gyventojai. Operacijos apimtis ir greitis išlieka dideli. Buvo sunaikinta trečdalis M. Gaddafio karinės įrangos. Pasigirsta kalbų, kad problemos prasidėjo, kai koalicija, vadovaujama Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos, perdavė situaciją valdyti NATO. NATO tarsi trukdo ir netgi išduoda pasipriešinimo judėjimą, tačiau jos vadovas tai neigia. Jiems esą trukdė blogas oras, todėl tai ir galėjo sudaryti įspūdį, kad kampanija buvo pristabdyta.

Tačiau minėti žingsniai nebūtinai reiškia didesnę sėkmę. Išlieka didelė civilių aukų rizika. A. F. Rasmussenas tai pripažįsta, tačiau pabrėžia ir sėkmės apraiškas. Diktatorius turi slėpti savo tankus ir kitus sunkiuosius ginklus ir nebegali jų taip lengvai nukreipti į civilius. Faktas, kad režimas naudoja žmones kaip gyvus skydus, taip pat rodo neįtikimą jo brutalumą. M. Gaddafis žino, kad bus daroma viskas, kad nenukentėtų civiliai. Tik kyla klausimas, kaip suderinti strategiją ir bent minimalią moralę. Tai sudėtingas kelias. Šiam konfliktui reikia politinio, o ne karinio sprendimo, ir jį turi padaryti patys Libijos žmonės. NATO jėgos turi tik užbaigti smurtą, garantuoti žmonėms jų legitimias teises ir sudaryti galimybę taikiai pereiti į demokratiją. NATO vadovas nesileidžia į ginčus apie rezoliuciją ir interpretaciją.

Tačiau tai nėra tik teisinės interpretacijos klausimas. M. Gaddafio diktatoriškas režimas kelia grėsmę civiliams gyventojams ir dėl jo klano despotizmo. Kyla klausimas, ar jis turėtų palikti šalį, ar būti suimtas. Jo veiksmai galėtų būti traktuojami kaip nusikaltimai žmoniškumui. A. F. Rasmussenas artimiausioje ateityje tikisi politinio sprendimo. Vis dėlto Libija gali tapti žlugusia valstybe, labai palankia teroristų grupuotėms, o juk visa tai taip arti Europos sienų. Libija de facto jau yra suskaldyta, tačiau vis dėlto siekiama išlaikyti teritorinį šalies integralumą.

Kalbėta ir apie galimų paliaubų sąlygas. Tai turėtų būti patikima ir patikrinama. Turėtų būti garantuota civilių gyventojų apsauga. Reikia sukurti sąlygas konstruktyviam politiniam procesui. Vokietijos kanclerė Angela Merkel prieštarauja veiksmams Libijoje. Tarptautinė bendruomenė negali išspręsti visų pasaulio problemų. Reikia nutarti dėl kiekvieno konkretaus atvejo. Žudynės Libijoje plėtėsi, todėl tarptautinė bendruomenė pradėjo veikti. NATO greito konsensuso nepasiekė. Prancūzai norėjo veikti patys, vokiečiai atsisakė įsitraukti, turkai ilgai trukdė intervencijai.

Pagal 2011 m. balandžio 13 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras