Augantis egoizmas sekina ES dvasią (2)
2011 05 17

Dėl neįprasto krizių skaičiaus (ir Fukušimos nelaimė, ir vadinamasis arabų pavasaris) kilo grėsmė Europos dvasiai. Įsižiebė euroskepticizmas, euro krizei tapus epidemiška, o ekspertai įspėja apie nacionalizmo nykimą.
Pastarąsias savaites Briuselyje buvo nuolat ginčijamasi dėl Europos branduolinių jėgainių saugumo testų. ES energetikos komisaro Guntherio Oettingerio ir 27 valstybių narių atstovų susitikimas pasibaigė be apčiuopiamų rezultatų. Po Fukušimos nelaimės ES sutiko, kad streso testai yra svarbūs, tačiau valstybės narės nesutaria dėl kriterijų. O Prancūzija ir Didžioji Britanija nemato poreikio testuoti jų reaktorių, išskyrus dėl gamtinių katastrofų.
Streso testai yra tik vienas iš pavyzdžių, rodančių, kad Europos Sąjungos bendruomeniškumas trupa. Finansų krizė išplito po žemyną ir aš pirmiau tapo naujuoju credo Briuselyje.
Suomijos rinkėjai parėmė dešiniųjų populistų partiją neseniai įvykusiuose nacionaliniuose rinkimuose ir taip leido jai pakliūti į vyriausybę ir sustabdyti ES paramos paketą valstybės skolos alinamai Portugalijai. Visgi galų gale ši partija buvo pergudrauta: ji nusprendė nesijungti sudarant vyriausybę. Dėl tų pačių priežasčių aš pirmiau europiečiai gavo paramos Vokietijoje. Po trijų finansinės paramos planų ir šimtų milijardų eurų paskolų ir paramos Graikijai, Airijai ir Portugalijai šalies kanclerės Angelos Merkel oponentai nenori, kad Berlynas taptų iždinininku vis beviltiškesnei euro zonai. Pavojus A. Merkel yra realus, nes 19 parlamento narių iš kanclerės koalicijos teigė, kad jie daugiau nerems jos euro gelbėjimo planų. Koalicija turi tik 20 vietų pranašumą prieš kitas partijas, todėl jei daugiau narių iš valdančiosios koalicijos atsisakys palaikyti euro gelbėjimo priemones, kanclerė taps priklausoma nuo opozicijos balsų.
Friedrichas Heinemannas, Europos ekonominių tyrimų centro tyrėjas, teigia, kad Vokietija yra Europos inkaras. Visi krizės mechanizmai (euro zonos) laikosi arba tenka Vokietijos paramai ES finansinės paramos politikoms, todėl A. Merkel padėties pokyčiai gali būti pavojingi.
Europos eksperimentas rodo, kad įtampa yra ne tik tarp politikų. Vokietijos instituto Forsa neseniai atlikta apklausa parodė, kad dauguma vokiečių palaiko dešiniųjų populistinių politikų išsakomas pozicijas. 30 proc. teigia, kad jie nori nepriklausomos Vokietijos, be euro, kur ES neturi įstatyminės įtakos.
Užuot kėlusi balsą vertindama kritikus, Europos Komisija linkusi elgtis tyliai, o tokia tendencija veda į tingius kompromisus. Pavyzdžiui, kai Danijos vyriausybė pažeidė Šengeno susitarimą, vienašališkai uždarydama savo sienas, EK iš Kopenhagos pareikalavo paaiškinimo. O kitos valstybės narės ėmėsi savo iniciatyvų: daugumos ES valstybių narių vidaus reikalų ministrai deklaravo pasirengę ateityje leisti sienų kontrolę išskirtiniais atvejais, taip pat ir imigracijos spaudimą.
Buvęs ilgametis Europos komisaras Guntheris Verheugenas išleido knygą apie Europos vienybę, kurioje perspėja apie dešiniųjų populizmą ir renacionalizacijos pavojų Europoje. Jo teigimu, jei dauguma valstybių narių lyderių neturės Europos dvasios, tai bloko pasiekimams judėjimo laisvei, vienai rinkai ir daugiau nei 65 metus trunkančiai taikai gali kilti grėsmė. Tik vargu ar bent vienas politikas rizikuos savo postu, bandydamas gilinti Europos integraciją.
Pagal 2011 m. gegužės 13 d. Spiegel Online International informaciją parengė Kristina Puleikytė. |