|
Ukraina po rinkimų: mėlyni ir oranžiniai viražai
Julijus Grubliauskas 2006 03 30
Kas svarbiau: principai ar valstybės ateitis?
Nors Aukščiausiosios Rados rinkimų rezultatai Ukrainoje jau beveik aiškūs, šalies ateitis dar nežinioje. Daugiausiai rinkėjų balsų, suskaičiavus 99,71 proc. balsavimo biuletenių, surinko V. Janukovičiaus vadovaujama Regionų partija 32,08 proc., antroje vietoje J. Tymošenko blokas su 22,28 proc., trečioje V. Juščenkos palaikomas blokas Mūsų Ukraina su 13,97 proc. Į parlamentą patekti reikalingą 3 proc. kartelę taip pat peržengė A. Morozo vadovaujama Socialdemokratų partija 5,68 proc. bei Komunistų partija - 3,66 proc. Nors oficialiai rinkimus laimėjo prorusiška Regionų partija, tai nereiškia, kad ji bus valdančioje koalicijoje. Antroje ir trečioje vietoje esančios J. Tymošenko ir V. Juščenkos partijos yra orientuotos į vakarietiškas reformas Ukrainoje ir jos kartu surinko daugiau balsų nei Regionų partija, tačiau tai taip pat nereiškia, kad jos abi bus valdančioje koalicijoje. Regis, išankstinis ministrų postų dalijimasis ir derybos dėl geresnės padėties koalicijoje veda prie to, kad pamirštami strateginiai šalies interesai, o dėl to Ukraina gali atsidurti pavojingoje padėtyje.
Spalvoti partijų viražai
Iškart po rinkimų, kovo 26 dieną, J. Tymošenko pakvietė bloką Mūsų Ukraina ir Socialistų partiją pasirašyti memorandumą dėl Demokratinių jėgų (oranžinės) koalicijos sudarymo. Tačiau Mūsų Ukrainos blokas nebuvo toks entuziastingas ir pasiūlė palaukti oficialių rinkimų rezultatų. Kovo 28 dieną V. Juščenka gan netikėtai pradėjo derybas su V. Janukovičiaus Regionų partija, taip parodydamas, jog egzistuoja galimybė sudaryti baltai-mėlyną koaliciją su buvusiu priešininku prezidento rinkimuose. Tuomet iniciatyvos ėmėsi A. Morozo Socialistų partija. Ši partija orientuojasi į Europietišką socializmą ir palaiko integraciją į Vakarus. Ji pasirašė memorandumą dėl koalicijos sudarymo ir pakvietė J. Tymošenko ir Mūsų Ukrainos blokus taip pat pasirašyti. Kovo 29 dieną J. Tymošenko dar kartą paragino Mūsų Ukrainos prisijungti prie Demokratinių jėgų koalicijos. Bet tuo viskas ir baigėsi. V. Juščenka pareiškė, kad koalicija galėtų būti sudaryta tik balandžio 7 dieną. Maža to, kovo 29 dieną Mūsų Ukrainos atstovai dar kartą susitiko su Regionų partijos atstovais dėl tolesnių derybų.
Mūsų Ukrainos bloko žaidimai
Ką reiškia toks V. Juščenkos palaikomos Mūsų Ukrainos delsimas? Pirma, jis dar kartą patvirtina hipotezę, jog nesutarimai tarp J. Tymošenkos ir V. Juščenkos yra rimti. Jei partijos, kurių programinės nuostatos yra panašiausios, nesugeba susitarti dėl koalicijos, vadinasi čia lemiamą vaidmenį vaidina įvairūs principiniai nesutarimai. Tą patvirtina ir spėjimai, kad Mūsų Ukrainos ir J. Tymošenko blokai nelinkę iškart sudaryti koalicijos dėl to, kad J. Tymošenko reikalauja premjerės posto būsimoje vyriausybėje. Pagal rinkimų rezultatus ji turėtų teisę to reikalauti, nes jos blokas surinko gerokai daugiau balsų nei V. Juščenkos blokas. Tačiau V. Juščenkai tai reikštų tam tikrą nusileidimą ir savo principų užgniaužimą.
Antra, yra tikimybė, kad Mūsų Ukrainos blokas, flirtuodamas su Regionų partija atlieka tam tikrą taktinį manevrą, siekdamas išpešti kuo daugiau nuolaidų iš J. Tymošenko bloko sudarant būsimą vyriausybę.
Trečia, jei tikėtume J. Tymošenko pareiškimais, egzistuoja nemažas vidinis spaudimas Mūsų Ukrainos bloke sudaryti koaliciją tarp Mūsų Ukrainos ir Regionų partijos. Jos teigimu, šį spaudimą atlieka blokui priklausantys verslininkai, kuriems koalicija su Regionų partija būtų naudinga.
Ketvirta, neatmestinas ir išorinių jėgų poveikis. V. Putino telefoninis pokalbis kovo 29 dieną su V. Juščenka rodo, jog Rusija yra ypač susidomėjusi porinkimine padėtimi Ukrainoje. Akivaizdu, kad vakarietiškų pažiūrų J. Tymošenko tapimas premjere ir oranžinės koalicijos susiformavimas smarkiai pakreiptų Ukrainos politinę orientaciją Vakarų link ir dar labiau nutolintų nuo Rusijos. Tuo tarpu JAV teigiamai įvertino faktą, jog dvi reformų partijos Mūsų Ukraina ir J. Tymošenko blokas kartu surinko daugiau balsų nei promaskvietiška V. Janukovičiaus Regionų partija.
Ukrainos ateities scenarijai
Kuo gali baigtis šis ilgas ir komplikuotas koalicijų formavimosi procesas? Galimi keli scenarijai. Pagal pirmą scenarijų, V. Juščenka gali nusileisti ir pasirašyti po Demokratinių jėgų (oranžinės) koalicijos kūrimo pagrindais. Tačiau tam reikia postūmio V. Juščenkos ir V. Janukovičiaus nesutarimo arba J. Tymošenkos nuolaidų. Kol kas panašu, kad V. Janukovičiaus Regionų partija linkusi vis labiau nusileisti ir pasiryžusi derėtis su visais, o J. Tymošenko nuolaidų daryti kol kas neketina. Regionų partijai delsimas šiuo metu yra naudingas, nes ji gali išnaudoti spaudimą Mūsų Ukrainai ir tikrinti J. Tymošenko kantrybę.
Kitas scenarijus gali būti baltai-mėlyna koalicija tarp Mūsų Ukrainos, Regionų partijos ir galbūt net Komunistų partijos. Išsipildžius šiam scenarijui, Ukraina gali grįžti prie glaudesnių santykių su Rusija, sulėtinti reformas. Derybose su Regionų partija Mūsų Ukrainos atstovai iškėlė tris sąlygas: Regionu partija turi atsisakyti Ukrainos federalizmo idėjos, atsisakyti siekio suteikti rusų kalbai oficialios kalbos statusą Ukrainoje ir palaikyti Ukrainos eurointegracinius tikslus. Šis scenarijus gali pasitvirtinti jei derybose įvyktų rimtesnis konfliktas tarp V. Juščenkos ir J. Tymošenko arba Regionų partija sutiktų su visomis keliamomis sąlygomis.
Trečias scenarijus yra prorusiškos koalicijos susiformavimas, jei Mūsų Ukrainos ir J. Tymošenko blokams nepavyktų susitarti. Tokiu atveju, susiformuotų koalicija tarp Regionų partijos ir Komunistų partijos. Išsipildžius šiam scenarijui, Ukraina gali perorientuoti savo politiką nuo integracijos į Vakarus link glaudžių santykių su Rusija, atidėti reformas, galbūt net įgyvendinti federalizmo idėją Ukrainoje, kas, tikėtina, suskaldytų valstybę bei vestų į dezintegraciją ir pripažinti rusų kalbą kaip oficialią kalbą Ukrainoje.
Ketvirtas scenarijus yra labai plačios koalicijos susiformavimas, prie Demokratinių jėgų koalicijos prijungiant Regionų partiją. Šį scenarijų kovo 29 dieną išdėstė V. Juščenka. Jo manymu, jei Regionų partija sutiktų su keliamomis sąlygomis, tokia plati koalicija galėtų suvienyti Ukrainą. Tačiau minėtas scenarijus sunkiai tikėtinas, nes J. Tymošenko ne kartą yra pareiškusi, jog J. Tymošenko bloko nebus jokioje koalicijoje kartu su Regionų partija.
Penktas scenarijus, kuris taip pat neatmestinas, būtų konstitucinė krizė, jei valdančios koalicijos nepavyktų suformuoti per 60 dienų nuo rinkimų. Tokiu atveju prezidentas paleistų parlamentą ir paskelbtų pakartotinius rinkimus. Tokia situacija būtų gan pavojinga Ukrainai, nes nestabili situacija gali atvesti šalį į suirutę, kuria gali pasinaudoti išorinės jėgos.
Ukrainos ateitis kol kas miglota. Regis, viską lems partijų sugebėjimas pamiršti principus ir užsispyrimą ir veikti valstybiškai. Tik nuo to priklausys ar Ukraina taps stipri valstybė.
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |