Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Vladimiras Socoras. „Nabucco“ projektas ir valstybių interesai

2011 06 16

Birželio 8 dieną Turkijoje „Nabucco“ dujotiekio projekto bendrovės iš penkių tranzito šalių – Turkijos, Bulgarijos, Rumunijos, Vengrijos ir Austrijos – su tų valstybių atitinkamomis ministerijomis pasirašė projekto paramos sutartis dėl dujotiekio tiesimo. Penkios bendrovės ir RWE iš Vokietijos (nors šioje valstybėje dujotiekio tiesti neplanuojama) kiekviena turi po 16,67 proc. „Nabucco“ konsorciumo akcijų. Ministrai akcentavo savo valstybių įsipareigojimus dėl projekto strateginės svarbos. Norėta parodyti, kad konkuruojantys projektai nėra tokie reikšmingi.

Susitarimas sukuria naudingą, ilgalaikį ir kontroliuojamą tranzito režimą, paremtą Europos Sąjungos (ES) ir Turkijos energetikos įstatymais. Taip pat apsaugo planuojamą „Nabucco“ dujotiekį nuo įvairių galimų nenaudingų pokyčių būtent dėl legalaus priežiūros režimo, užtikrina visą reikalingą įrangą, sprendžiami mokesčių klausimai. Galų gale kiekviena vyriausybė įsipareigoja remti teisinius ir administracinius veiksmus, kad projektas būtų įgyvendintas.

Minėtos sutarties pasirašymas Turkijoje sutapo su kasmetine Kaspijos naftos ir dujų konferencija. ES energetikos komisaras Guentheris Oettingeris ir Jungtinių Valstijų specialusis pasiuntinys energetikos klausimais Richardas Morningstaras teigė pritariantys „Nabucco“ projektui. Per savo pasiuntinį Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama perdavė žinutę apie stiprų ryšį tarp jo valstybės ir Azerbaidžano bei glaudų bendrą darbą energetikos srityje. O ES energetikos komisaras savo ruožtu apibūdino Azerbaidžaną kaip svarbų regiono energetikos projektų partnerį.

„Nabucco“ projekto įgyvendinimo grafikas neseniai buvo dar kartą pratęstas, šį sykį – dar dvejiems metams. Tikimasi, kad tiesimo darbai prasidės 2013 metais, o pirmosios dujos iš Azerbaidžano ims tekėti nuo 2017 metų. Dėl sprendimo atidėti tiesimo darbų pradžią imtas kvestionuoti projekto sąnaudų įvertinimas. Pakartotinai patikrinus, būsimos sąnaudos gali išaugti. Šios dvi aplinkybės kelia nereikalingų abejonių dėl projekto įgyvendinamumo.

Pagal 2011 m. birželio 13 d. „Eurasia Daily Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (554)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (169)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (22)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras