Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Karinės varžybos persikelia į Arktį (1)

Komentarai:

Rimvydas, 2011 07 06 08:51
Pasakysiu paprastai - kol kas dėl Arkties į kelnes labiau krauna analitikai, o ne politikos formuotojai. Arktis geopolitine prasme yra labai reikšminga (užmesti akį į žemėlapį užtenka), to reikia niekada nepamiršti kalbant apie dugne glūdinčius resursus, kurių ne tik, kad skaičiaus niekas tiksliai nežino, bet ir tariamas skaičius nėra toks jau įspūdingas (na štai pvz: pasak www.energy.eu Rusija dar 2009 m. turėjo 43.30 TRILIJONŲ įrodytų dujų rezervų, o Saudų Arbaija 2009 m. turėjo 264.1 mlrd. barelių naftos įrodytų atsargų). Taip, kad skaičiai pateikiami autotiaus yra minimalūs. Ir reiškia jie ne "trečdalį pasaulinių atsargų", kas akivaizdu yra nesamonė, o trečdalį numatomų atsargų, kurių egzistavimas kol kas nėra įrodytas (paprastai tariant, trečdalį dar neatrastos pasaulio naftos ir dujų). Bet tai skaičiais tikėti, tai tikėti pasakom.
Kalbant apie ginklavimasi vėl gi klausimas ar tai nėra normalu: keičiasi sąlygos veriasi nauji plotai, reikia apsaugos (stai pvz.: Šiaurės šąlys taip pat deda pirmuosius žingsnius rimtame bendradarbiavime saugumo ir gynybos srityje, įskaitant Arktį). Faktias, kad scenarijus Arktis - teritorija ginklavimuisi nėra neįmanomas, tačiau nereikia per anksti pergyventi. Šiame kontekste reikėtų paminėti ir Nuuk susitarimą, pirmą teisiškai įpareigojantį dokumentą Arkties Taryboje (COOPERATION ON AERONAUTICAL
AND MARITIME SEARCH AND RESCUE), va čia verta žvilgtelėti, kas nutiko ir kaip keičiasi prieš tai tebuvusio aukšto forumo pobūdis (juo labiau Švedija pirmininkaus iki 2013 ir Kanada pirmininkausianti nuo 2013 yra išreiškusios norą sudaryti ir daugiau tokių regioninių teisiškai įpareigojančių susitikimų). Tai va, neplaukim konteksto visą laiką, nes po to visi ne žiūri į visumą, kas vyksta, o pradeda nagrinėti suformuotą diskursą rimtais veidais ir tiki, kad taip jau čia ir yra.

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1258)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (657)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras