Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Sergejus Karaganovas. Pažvelk į Rytus, Rusija

2011 07 26

Pasak įtakingo Rusijos analitiko Sergejaus Karaganovo, per paskutinius 18 mėnesių Rusijos ir Azijos santykiai ėmė gerėti. Ir prezidentas Dmitrijus Medvedevas, ir premjeras Vladimiras Putinas dažnai pabrėžia ekonominių ryšių su Azija svarbą. Su Kinija pasirašyta daug susitarimų dėl naujų projektų, o kai kurie jų jau veikia. Vis dėlto Rusija dar turi sukurti Azijos strategiją. Trumpai tariant, pagrindinė Rusiją stabdanti jėga yra situacijos neišmanymas, nes bet koks ekonominis žingsnis Azijos link neva prilygsta europietiškos plėtros krypties atsisakymui. Kaip teigia Rusijos politologas S. Karaganovas, Azija nėra alternatyva Rusijos kultūrinei ir politinei krypčiai Europos link, tačiau bent dalinis ekonomikos perorientavimas į Aziją tikrai nekelia rizikos. Priešingai, per paskutinius dvejus metus Rusija oficialiai pasisako už artimesnį bendradarbiavimą su Europos Sąjunga (ES).

Europa šiuo metu sudaro daugiau negu 50 proc. Rusijos prekybos apyvartos, tačiau politologas ragina nepamiršti, kad ši rinka artimiausioje ateityje nesiplės. Išsaugotas Europos turtas ir sukaupti kultūros ištekliai leis senajam žemynui gyventi santykinai ramiai dar kelis dešimtmečius, net jeigu jis pamažu užleis savo poziciją prekių ir paslaugų rinkoje. Tiesą sakant, Europa galėtų tapti dažniausiai pasirenkama sunkiai dirbančių Azijos gyventojų poilsio vieta.

Rusija siekia integruotis į Europos inovacijų salas, tačiau galimas Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono ekonominis augimas gali nulemti šios šalies ateitį. Svarbiausias partneris yra Kinija, kuriai Rusija tiekia trąšas, jūros produktus, medieną, spalvotuosius metalus ir vis didesnius žalios naftos kiekius. Skirtingai nuo Vakarų, Rusija neimportuoja iš Kinijos tiek daug plataus vartojimo prekių. Daugelyje pramonės šakų konkurencija su Azija būtų beprasmiška, nes Rusijos darbo sąnaudos yra didesnės.

Tačiau jei dabartinės tendencijos ir toliau liks tokios, Rusija gali tapti tiesiog Kinijos priedu – svarbių resursų sandėliu bei ekonominiu ir politiniu vasalu. Nereikės agresyvių ir nedraugiškų Kinijos veiksmų, nes Rusija pati prisiims tokį vaidmenį. Ir čia nėra jokios geopolitinės grėsmės, nes Kinija nesiekia teritorinės ekspansijos, o abi valstybės palaiko puikius politinius santykius.

Kinija jau siūlo Rusijai projektus, panašius į įgyvendintus Afrikoje (resursų plėtrą už Kinijos pinigus ir pasitelkiant kinų darbo jėgą). Rusija turi veikti dabar, kad ateityje išsaugotų savo vietą tarptautinėje arenoje.

Pagal 2011 m. liepos 22 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras