Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Carlas Bildtas. J. Tymošenko teismas ir Ukrainos ateitis

2011 08 13

Švedijos užsienio reikalų ministro Carlo Bildto manymu, nėra abejonių, kad nesmagus buvusios Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko teismo spektaklis ir jos suėmimas daro didelę žalą politikės valstybei, o tolesnė Ukrainos kryptis labai svarbi Europos ateičiai. 2004 m. Ukrainos oranžinė revoliucija sukėlė naują demokratinių reformų bangą šalyse, esančiose į rytus nuo Europos Sąjungos (ES). Prasidėjo vadinamasis spalvotųjų revoliucijų periodas. Tačiau gana greitai jėgos, bijančios prarasti galią šiame dideliame ir svarbiame regione, pradėjo ryžtingą kontrpuolimą. Vis dėlto Ukraina, nors ir abejodama, toliau žengė Europos kryptimi, saugodama svarbius 2004 metų pasiekimus. 2010 m. Viktoro Janukovyčiaus sugrįžimas buvo iš esmės laisvų ir sąžiningų rinkimų rezultatas.

Po kiek laiko V. Janukovyčiaus požiūris į Europos integraciją, pradėtą jo pirmtako Viktoro Juščenkos, tapo visiškai aiškus, nes Rusijos įtaka Muitų sąjungos kontekste yra daugiau nei akivaizdi. Iš tikrųjų įtampa santykiuose su Rusija gali padidėti metams baigiantis, nes Ukrainos užsienio politikos kryptis gali paveikti Kremlių. Demokratinė Ukraina su atvira ekonomika ir artimais ryšiais su ES paveiktų ir Rusijos ateitį. Ukrainos ir ES derybos dėl asociacijos susitarimų, į kuriuos įeina ilgalaikės palankios sąlygos prekybai, gana greitai stumiasi į priekį ir net gali būti baigtos šiais metais. Toks susitarimas galėtų tapti modeliu panašiems kitų šalių, priklausančių ES Rytų partnerystei, susitarimams. Gruzija ir Moldova taip pat ruošiasi pradėti panašias derybas.

Ukraina pakankamai pagrįstai nori pasiekti šiuos susitarimus, kad patvirtintų savo europietiškus tikslus ir žengtų žingsnį abipusio bevizio režimo link. Tai galėtų būti formalus pripažinimas, kad narystė ES išlieka ilgalaikiu Ukrainos tikslu. Visiems šiems dalykams didelę grėsmę kelia J. Tymošenko teismas. Žinoma, Ukrainoje politikai nėra itin mėgstami. Išties didelio masto korupcija įsitvirtino šalies politinėje sistemoje su įvairiomis oligarchų grupėmis, kurios dažnai kovoja ir konkuruoja vienos su kitomis. Korupcijos tinklai supa seną sovietinę dujotiekių sistemą, tiekiančią dujas iš Sibiro į Vakarų Europą, o tai akivaizdžiai kliudo Ukrainos politinei plėtrai. Bet ar tu esi nusidėjėlis, ar šventasis, nusipelnai teisingo bylos nagrinėjimo, o ne šou paversto teismo proceso.

Teisės viršenybė turi galioti visiems ir mažai kas tiki, kad J. Tymošenko iškelti kaltinimai Vakarų teismuose būtų traktuojami taip pat. Visa tai kvepia politinėmis V. Janukovyčiaus ir jo rėmėjų pastangomis atsikratyti galingos oponentės kituose rinkimuose. Panašių bylų yra ir daugiau, o tokia teismų veikla šalyje kelia rimtų klausimų apie teisinę sistemą. Tai rodo, kad Ukraina, nepaisant V. Janukovyčiaus vyriausybės patikinimų, žengia klaidinga kryptimi. Derybos dėl ES asociacijos susitarimų turėtų vykti sėkmingai, o tai yra strategiškai svarbu Europai, bet tolesni žingsniai neišvengiamai priklausys nuo Ukrainos įsipareigojimų vertybėms ir principams, sudarantiems Europos integracijos pamatą. Jei dabar Kijeve vykstantys procesai tęsis, net artimiausi Ukrainos draugai Europoje turės sunkumų, gilindami su ja santykius. J. Tymošenko teismas ir tai, kaip ji yra traktuojama Ukrainos valdžios, tiesiog turi atrodyti teisinga.

Ukrainos žingsniai ES kryptimi atspindi pastangas modernizuoti ir pertvarkyti ekonomiką. Iš tikrųjų šalis galėtų tapti mažąja Kinija, nes Ukraina turi didžiulius gamybos pajėgumus, taip pat gali plėtoti žemės ūkį.

Ukrainos ateities klausimas išlieka atviras. Tai puiki valstybė, nusipelnanti saugios ir turtingos ateities kaip Europos šeimos narė. Bet, kaip  apibendrina C. Bildtas,  J. Tymošenko teismo šou, nelaimei, rizikuoja palikti šalį tos šeimos nuošalyje.

Pagal 2011 m. rugpjūčio 8 d. portalo  www.project-syndicate.org  informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras