|
Carlas Bildtas. J. Tymošenko teismas ir Ukrainos ateitis
2011 08 13

Švedijos užsienio reikalų ministro Carlo Bildto manymu, nėra abejonių, kad nesmagus buvusios Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko teismo spektaklis ir jos suėmimas daro didelę žalą politikės valstybei, o tolesnė Ukrainos kryptis labai svarbi Europos ateičiai. 2004 m. Ukrainos oranžinė revoliucija sukėlė naują demokratinių reformų bangą šalyse, esančiose į rytus nuo Europos Sąjungos (ES). Prasidėjo vadinamasis spalvotųjų revoliucijų periodas. Tačiau gana greitai jėgos, bijančios prarasti galią šiame dideliame ir svarbiame regione, pradėjo ryžtingą kontrpuolimą. Vis dėlto Ukraina, nors ir abejodama, toliau žengė Europos kryptimi, saugodama svarbius 2004 metų pasiekimus. 2010 m. Viktoro Janukovyčiaus sugrįžimas buvo iš esmės laisvų ir sąžiningų rinkimų rezultatas.
Po kiek laiko V. Janukovyčiaus požiūris į Europos integraciją, pradėtą jo pirmtako Viktoro Juščenkos, tapo visiškai aiškus, nes Rusijos įtaka Muitų sąjungos kontekste yra daugiau nei akivaizdi. Iš tikrųjų įtampa santykiuose su Rusija gali padidėti metams baigiantis, nes Ukrainos užsienio politikos kryptis gali paveikti Kremlių. Demokratinė Ukraina su atvira ekonomika ir artimais ryšiais su ES paveiktų ir Rusijos ateitį. Ukrainos ir ES derybos dėl asociacijos susitarimų, į kuriuos įeina ilgalaikės palankios sąlygos prekybai, gana greitai stumiasi į priekį ir net gali būti baigtos šiais metais. Toks susitarimas galėtų tapti modeliu panašiems kitų šalių, priklausančių ES Rytų partnerystei, susitarimams. Gruzija ir Moldova taip pat ruošiasi pradėti panašias derybas.
Ukraina pakankamai pagrįstai nori pasiekti šiuos susitarimus, kad patvirtintų savo europietiškus tikslus ir žengtų žingsnį abipusio bevizio režimo link. Tai galėtų būti formalus pripažinimas, kad narystė ES išlieka ilgalaikiu Ukrainos tikslu. Visiems šiems dalykams didelę grėsmę kelia J. Tymošenko teismas. Žinoma, Ukrainoje politikai nėra itin mėgstami. Išties didelio masto korupcija įsitvirtino šalies politinėje sistemoje su įvairiomis oligarchų grupėmis, kurios dažnai kovoja ir konkuruoja vienos su kitomis. Korupcijos tinklai supa seną sovietinę dujotiekių sistemą, tiekiančią dujas iš Sibiro į Vakarų Europą, o tai akivaizdžiai kliudo Ukrainos politinei plėtrai. Bet ar tu esi nusidėjėlis, ar šventasis, nusipelnai teisingo bylos nagrinėjimo, o ne šou paversto teismo proceso.
Teisės viršenybė turi galioti visiems ir mažai kas tiki, kad J. Tymošenko iškelti kaltinimai Vakarų teismuose būtų traktuojami taip pat. Visa tai kvepia politinėmis V. Janukovyčiaus ir jo rėmėjų pastangomis atsikratyti galingos oponentės kituose rinkimuose. Panašių bylų yra ir daugiau, o tokia teismų veikla šalyje kelia rimtų klausimų apie teisinę sistemą. Tai rodo, kad Ukraina, nepaisant V. Janukovyčiaus vyriausybės patikinimų, žengia klaidinga kryptimi. Derybos dėl ES asociacijos susitarimų turėtų vykti sėkmingai, o tai yra strategiškai svarbu Europai, bet tolesni žingsniai neišvengiamai priklausys nuo Ukrainos įsipareigojimų vertybėms ir principams, sudarantiems Europos integracijos pamatą. Jei dabar Kijeve vykstantys procesai tęsis, net artimiausi Ukrainos draugai Europoje turės sunkumų, gilindami su ja santykius. J. Tymošenko teismas ir tai, kaip ji yra traktuojama Ukrainos valdžios, tiesiog turi atrodyti teisinga.
Ukrainos žingsniai ES kryptimi atspindi pastangas modernizuoti ir pertvarkyti ekonomiką. Iš tikrųjų šalis galėtų tapti mažąja Kinija, nes Ukraina turi didžiulius gamybos pajėgumus, taip pat gali plėtoti žemės ūkį.
Ukrainos ateities klausimas išlieka atviras. Tai puiki valstybė, nusipelnanti saugios ir turtingos ateities kaip Europos šeimos narė. Bet, kaip apibendrina C. Bildtas, J. Tymošenko teismo šou, nelaimei, rizikuoja palikti šalį tos šeimos nuošalyje.
Pagal 2011 m. rugpjūčio 8 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |