Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Vakarai tapo labai išdidūs

2011 08 26

„Spiegel Online“ kalbina Kinijos užsienio reikalų viceministrę Fu Ying. Šiame interviu politikė kaltina europiečius ir amerikiečius Šaltojo karo stereotipų saugojimu, kurie daro neigiamą įtaką Kinijai. Ji atmeta priekaištus dėl elgesio su įkalintuoju Ai Weiwei. Be to, Fu Ying abejoja teiginiais, esą Pekinas siekia valdyti visą pasaulį.

Kinija šiuo metu yra labai svarbi valstybė Vakarams, tačiau ši šalis jiems kelia ir nerimą. Buvo išbandytas pirmasis Kinijos lėktuvnešis. Tai buvo jaudinamas įvykis, jo Kinijai tikrai reikėjo. Žmonės laiko tai natūraliu žingsniu į Kinijos kariuomenės plėtrą, nors jis dažniausiai bus naudojamas moksliniams tyrimams ir įvairiems mokymams. Jis nėra visapusiškas lėktuvnešis. Šia prasme Kinija tikrai atsilieka nuo kitų šalių, nekalbant jau apie Jungtines Valstijas, gana seniai turinčias brandų ir puikiai išplėtotą lėktuvnešių laivyną.

Kinija stengiasi kuo daugiau pinigų skirti kariniam biudžetui, nors jų reikia ir daugeliui kitų sričių ir būtent jos yra didesnis prioritetas negu gynybos plėtra. Didžiausias dėmesys yra skiriamas ekonomikos plėtrai, žmonių gerovei bei sąžiningam turto padalijimui. Politikės dukters karta buvo pirmoji, kuri Kinijoje nepatyrė bado ar alkio, ir tai – neįtikimas progresas. Fu Ying teigia, kad „Spiegel Online“ domėjimasis Kinijos kariniais pasiekimais atsiranda dėl Šaltojo karo stereotipų ir tam tikro ideologinio pasidalijimo tuo metu. Nieko negąsdintų lėktuvnešis Jungtinėse Valstijose ar Prancūzijoje, tačiau jeigu jis yra Kinijos – iškart susirūpinama.

Amerikiečiams neaiškūs kinų tikslai. Net kalbama, kad neva galėjo būti bandyta trukdyti operacijai prieš Osamą bin Ladeną. Tačiau Kinijos politikė priminė, kad tiek Kinija, tiek Pakistanas paneigė šiuos gandus. Jos manymu, svarbiausias klausimas yra, ar Kinija ir Jungtinės Valstijos yra priešai. Ar tarp jų gali kilti karas? Ar šios valstybės ruošiasi karui viena prieš kitą? Taip neatrodo. Nėra draugiška, kad Jungtinės Valstijos taiko ginklų embargą Kinijai. Juk, pasak Fu Ying, Kinija neketina grasinti Amerikai ir taip pat nemato jos grėsmių. Vakarai stengiasi įsprausti Kiniją į Šaltojo karo rėmus. Tai pastato Kiniją į sunkią padėtį.

Daugelis vokiečių, nors ir gerbia Kinijos plėtrą, žvelgia į šią šalį daugiau kaip konkurentę negu partnerę. Kinijos politikė džiaugiasi, kad toks klausimas yra iškeltas, nes ji daug apie tai galvoja. Kinijos ekonomikos augimas nesuskaičiuojamą daugybę šalies žmonių ištraukė iš skurdo. Vadinasi, Kinija pasielgė teisingai. Ar galima įsivaizduoti, kad čia būtų kita politinė sistema? Vakarų valstybės mano, kad gali būti tik viena tinkamiausia ir pažangiausia sistema. Jų vadovai susiaurino demokratiją iki daugiapartinės rinkimų sistemos, puikiai veikiančios tam tikrą laiką kai kuriose šalyse, tačiau dabar matome, kad, kaip parodė paskutinė ekonomikos krizė, tokios valstybės taip pat patiria sunkumų. Vakarai tapo labai pasipūtę ir išdidūs. Dienos pabaigoje demokratija viena nesugebės padėti maisto ant vakarienės stalo. Tokia realybė.

Kinijos sprendimų priėmimo procesas, atrodo, paremtas juodosios dėžės laikymu paslaptyje, todėl labai sunku suprasti, kaip tie sprendimai priimami. Fu Ying aiškina, kad Kinijos politinė sistema yra Kinijos istorijos produktas. Ji paremta šalies kultūra ir yra priklausoma nuo nuolatinio reformų proceso, o jis apima ir demokratinį sprendimų priėmimą Kinijoje. Norint padaryti gerus sprendimus, reikia klausytis žmonių nuomonių ir kreipti dėmesį į išsakomą kritiką. Jokia vyriausybė neišgyvens, jeigu praras ryšį su žmonėmis ir realybe. Politikai visų pirma turi kritiškai vertinti save.

Vakarai nurodo skaidrumo stoką Kinijos teisinės sistemos modelyje. Fu Ying gina jį sakydama, kad ir Vakarų valstybės turi problemų su savo teisinėmis sistemomis. Kinija stebi, kas šioje srityje vyksta Vakaruose. Kinų politikai bando suprasti, kodėl tiek daug vyriausybių daro tiek daug klaidų. Kodėl politinės partijos prisiima įsipareigojimų, kurių negali įgyvendinti? Kodėl jie išleidžia daugiau negu turi? Ar Vakarai vis dar sustingę, nors Šaltasis karas baigėsi? O gal jie tiesiog pasipūtę ir išdidūs?

Demokratijos yra labai sudėtingos, palyginti su griežtai valdomomis sistemomis, ir turi savų trūkumų. Taigi „Spiegel Online“ užduoda klausimą Fu Ying, ar Kinija jaučiasi pranašesnė. Kinijos politikė atsako, kad pranašumas nėra tas žodis, kurį kinai vartoja. Kinai yra labai paprasti. Jie gerbia Vakarų, jau įžengusių į postindustrinę erą, pasiekimus ir mokosi iš jų. Daug Vakarus ištikusių problemų Kiniją pasieks vėliau, todėl ši valstybė stebi, kaip demokratinės šalys su jomis susitvarko.

Pagal 2011 m. rugpjūčio 22 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras