Polina Spelova. Šiaurės srautas iš Rusijos teka į Vokietiją
2011 11 17

Pradėta eksploatuoti pirmoji Šiaurės srauto (angl. Nord Stream) linija. Ji patenkins 10 proc. Vakarų Europos dujų poreikio, kuris ateityje tik didėtų. Taip pat didės ES ir Rusijos energetinių ryšių mastas.
Oficialus Šiaurės srauto atidarymas įvyko 2011 m. lapkričio 8 d. Vokietijos miestelyje Lubmine. Buvo sukviesta 420 aukštų svečių. Simbolinį vožtuvą atsuko Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, Prancūzijos premjeras Francois Fillonas, Nyderlandų premjeras Markas Rutte ir ES energetikos komisaras Guentheris Oettingeris.
Mes paleidžiame pirmąją Šiaurės srauto dujotiekio liniją, kuri iš tikrųjų atverčia naują mūsų šalies partnerystės puslapį su Europos Sąjunga, per iškilmingą ceremoniją sakė Rusijos vadovas. Pasak D. Medvedevo, Rusijos dujos ir iš jų pagaminta elektra padės užtikrinti Europos vartotojų energetinį saugumą, žmonių gyvenimą padarys komfortiškesnį.
Šio projekto sėkmė atvėrė kelią naujiems projektams, nuo Štokmano dujų telkinio iki kitų telkinių eksploatavimo, teigė Francois Fillonas. Prancūzijos ministras pirmininkas paminėjo, kad Europos Sąjunga yra didžiausia Rusijos dujų rinka, o Rusija, savo ruožtu, yra pirmoji ir didžiausia tiekėja Europos valstybėms.
Kaip teigia Šiaurės srauto vadybininkai, per pirmąjį etapą būtų pumpuojama 1 mln. kub. m per valandą (89 mlrd. kub. m per metus) dujų. Kaip Interfaxo Dujų informacijos agentūrai sakė kompetentingas dujų rinkos šaltinis, maždaug tokį kiekį anksčiau tranzitu per Ukrainą gaudavo Vokietija, Čekija ir Slovakija.
Per pusantrų metų pastatytos pirmosios tiekimo linijos našumas 27,5 mlrd. kubinių metrų dujų per metus. Tačiau 2012 m. Europai turėtų būti tiekiama jau 55 mlrd. kubinių metrų, tai būtų 1/3 Rusijos dujų eksporto vamzdynais į užsienį. Pirmoji Šiaurės srauto tiekimo linija prasideda Rusijos Portovajos įlankoje, šalia Vyborgo, driekiasi Baltijos jūros dugnu ir baigiasi Vokietijos žemyno dalyje, netoli Greifsvaldo.
1 224 kilometrų dujotiekio trasa šiuo metu pripažinta ilgiausia pasaulyje. Šiaurės srautas yra įtrauktas į ES Transeuropinių energetikos tinklų gaires (TENE).
Pagal 2011 m. lapkričio 8 d. Vzgliad informaciją parengė Geopolitinių studijų centras. |