Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Brahma Chellaney. „Mūsų“ islamo istorija

2011 11 22

Po Libijos vadovo Muammaro Gaddafi mirties laikinoji šalies vyriausybė paskelbė apie valstybės išvadavimą ir kad bus pakeista teisinė sistema. Vis dėlto viskas gali pasibaigti vienos autoritarizmo formos pakeitimu kita, o tai yra didelis nusivylimas po septynis mėnesius trukusių NATO oro atakų demokratijos vardu. Tiesą sakant, prie režimo Libijoje pasikeitimo prisidėję Vakarai nepasistengė neleisti naujiems lyderiams sukurti teokratijos. Tačiau tokia yra kaina, kurią dėl įtakos Vakarai moka visai noriai. Iš tikrųjų islamo priedanga leidžia naujiems lyderiams bent jau neatrodyti Vakarų marionetėmis. Nepaskutinė šiame politiniame žaidime yra ir energetikos bei naftos išteklių korta. Nuo Afrikos iki Pietų ir Pietryčių Azijos arabų naftos doleriai (įplaukos iš naftos eksporto) vaidina svarbų vaidmenį kurstant islamo fundamentalizmą, kurio taikiniai yra tokie priešai kaip Vakarai, Izraelis ar Indija. Būtent todėl Jungtinės Valstijos siekia išlaikyti lengvai įtakai pasiduodančius režimus šio regiono naftos turtingose šalyse.

Taip skatinama ir nauja saugumo architektūra, o čia svarbi Jungtinių Valstijų ir NATO įtaka. NATO paskatintas režimo pasikeitimas Libijoje (turinčioje didžiulius naftos išteklius) iš tiesų nebuvo postūmis į naują liberalios demokratijos erą. Šiandieninei Libijai ateina nežinomybės laikai, tačiau panašu, kad naujieji lyderiai turės būti dėkingi tiems, kurie padeda jiems įsitvirtinti ir dabar laukia savotiškų politinių kompensacijų. Amerika turėjo nemažai komplikuotų ryšių su islamo pasaulio vadovais dar R. Reigano administracijos laikais, kai islamas buvo naudojamas kaip ideologinis įrankis Afganistano konflikte. B. Obamos administracija bent iš pirmo žvilgsnio tokią patirtį ignoruoja.Kita pamoka, į kurią nekreipiamas dėmesys, yra atsargumas mokant islamo pasaulio sukilėlius ir tiekiant jiems ginklus režimui nuversti, nes paskui tai gali atsisukti prieš pačius Vakarus. Vis dėlto kare iš dviejų blogybių kartais tenka rinktis mažesniąją. Paradoksalu, bet dažnai Jungtinių Valstijų pagalba kelia nepasitenkinimą ja pačia, ypač nepriklausomų ir autentiškų islamo jėgų, o būtent tokios ir laimi rinkimus, kad ir Tunise.

Pagal 2011 m. lapkričio 17 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras