Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Joška Fišeris. Iranas tyliai ruošiasi karui (1)

2011 12 01

Kol Europa užsiėmusi spręsdama sudėtingas krizės problemas, o kitos svarbios jėgos ir toliau tarsi užhipnotizuotos stebi keistą Europos pareigūnų spektaklį bei realų (arba suvaidintą) norą išgelbėti eurą ir kartu visuotinę finansų sistemą, karo debesys tvenkiasi virš Irano. Ši valstybė vykdo branduolinę programą ir užsiima ilgo nuotolio raketų plėtra, todėl peršasi tik viena išvada: šalies lyderiai ketina kurti branduolinius ginklus arba bent pasiekti, kad šiam tikslui įgyvendinti reikėtų tik vieno politinio sprendimo. Nors Iranas yra pasirašęs Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį (NPT), tačiau pamažu ryškėja tendencingos šios šalies lyderių nuostatos, priešingu atveju branduolinė ir raketų programos būtų tiesiog pinigų švaistymas. Tada Iranui nereikėtų ir urano sodrinimo technologijų. Valstybė turi tik vieną civiliniams tikslams skirtą branduolinį reaktorių ir jame minėtos technologijos negalėtų būti panaudotos.

Tačiau urano sodrinimas yra ypač svarbus kuriant branduolinį ginklą, nes tam tikslui sodrinimas yra būtinas. Be to, Iranas stato sunkiojo vandens reaktorių, esą tyrimų tikslais, tačiau jis taip pat reikalingas plutonio bombai sukurti. Taigi Iranas, pažeisdamas NPT, paslėpė svarbias savo programos dalis. Valstybė išleido milijonus dolerių, kad nelegaliai įsigytų sodrinimo technologijų bei branduolinio ginklo modelių iš Pakistano mokslininko, vadinamo Pakistano bombos tėvu. Iranas ilgai slėpė šiuos sandorius, kol Libija pradėjo bendradarbiauti su Vakarais ir visa tai ėmė kilti į dienos šviesą. Visos derybų pastangos niekur nenuvedė, nes Iranas ir toliau sodrina uraną bei tobulina branduolines technologijas, o sankcijos (nors ir naudingos) veikia daugiau ilguoju laikotarpiu. Tik laiko klausimas, kada Irano kaimynėms ir tarptautinei bendruomenei reikės pasirinkti: arba priimti Iraną kaip branduolinę galią, arba realistiškai įvertinti karo galimybę.

Jungtinių Valstijų prezidentas Barakas Obama jau aiškiai parodė, kad jo šalis jokiomis aplinkybėmis nepriims Irano kaip branduolinės galybės. Panašios pozicijos laikosi ir Izraelis bei kitos Irano kaimynės. Vis dėlto dabar visi Europos lyderiai turi daugybę rūpesčių ir problemų (pirmiausia ekonominių), o Iranas tai puikiai supranta ir tuo naudojasi.

Pagal 2011 m. lapkričio 28 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras