Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusijos ir Gruzijos kompromisas

2011 12 08

Paskutinė likusi kliūtis Rusijai įstoti į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dabar, regis, buvo pašalinta, kai Rusijos vyriausiasis PPO derybininkas Maksimas Medvedkovas lapkričio 3-iąją pranešė, kad Maskva pritaria paskutinės minutės narystės kompromisui. Vadinasi, Rusija žengė dar vieną svarbų žingsnį į šalį nuo uždaros planinės sovietų tipo ekonomikos link visiškos integracijos į tarptautinę bendruomenę. Šis svarbus susitarimas buvo pasiektas po 3 500 klausimų, kuriuos kėlė kitos PPO narės, bei 17 metų ginčų, ar Rusijai galima leisti prisijunti prie PPO. Po 2008 metų Rusijos ir Gruzijos karo Gruzijos vyriausybė nepalaužiamai blokavo Rusijos narystės PPO siekius. Tbilisiui sekėsi tai daryti, nes organizacijos taisyklės reikalauja bendro susitarimo dėl šalies priėmimo, o narių yra 153.

Persilaužimas pasiektas spalio pabaigoje, tarpininkaujant Šveicarijai, Jungtinėms Valstijoms ir Europos Sąjungai (ES). Gruzija ir Rusija pagaliau pasiekė kompromisą, kaip kontroliuoti prekybą tarp Rusijos ir separatistinių Gruzijos regionų – Abchazijos ir Pietų Osetijos. Gruzija ir toliau laiko šias teritorijas savo dalimi, nors jos, padedamos Rusijos, atsiskyrė ir buvo pripažintos Maskvos ir keleto kitų šalių nepriklausomomis valstybėmis. Maskvos ir Tbilisio susitarime pabrėžiama tarptautinių tarpininkų svarba ir sienų klausimas. Kaip teigia Gruzijos prezidentas M. Saakašvilis, būtent Šveicarija nuosekliai teiks jo šaliai informaciją apie į Gruzijos teritoriją patenkančias prekes. Taip siekiama įsitikinti, kad į separatistines respublikas Maskva ginklų netieks.

Tiek Vakarai, tiek pati Rusija daug išloš iš Rusijos priėmimo į PPO. Vakarams įdomi auganti Rusijos rinka, tapsianti lengviau ir saugiau pasiekiama, nes bus laikomasi PPO sąlygų. Rusija, savo ruožtu, laimės prestižą, ekonominę naudą, investicijas ir paramą modernizacijos procesui, apimančiam ekonomiką, infrastruktūrą ir energetiką.

Pagal 2011 m. gruodžio 5 d. „Eurasia Daily Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (650)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras