Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Davidas Marplesas. Baltarusija: nauja armija ir integracija su Rusija (1)

2011 12 20

2011 metų lapkritis pasižymėjo įdomiais įvykiais Baltarusijoje: prezidentas A. Lukašenka pranešė apie teritorinės armijos formavimą ir naujo patariamojo organo, pavadinto Informacinės visuomenės plėtros taryba (CDIS) ir valdomo jau veikiančio Operatyvinio analitinio centro, kurio galva yra prezidentas, o jo sūnus Viktoras – pavaduotojas, sukūrimą. Visai neseniai Rusija smarkiai sumažino dujų kainas Baltarusijai pirmąjį 2012 metų ketvirtį. Šie įvykiai iliustruoja vidaus baimes ir užsienio grėsmes, taip pat augančią Rusijos kontrolę Baltarusijos ekonomikai. Visa tai, nors ir skirtingai, bet parodo, kad A. Lukašenkos, kaip Baltarusijos lyderio, pozicija silpnėja.

Apie teritorinės armijos formavimą buvo pranešta lapkričio 4-ąją, per A. Lukašenkos vizitą Gardine, nors dar anksčiau apie tai buvo diskutuojama oficialiojoje žiniasklaidoje. Buvo apeliuojama į galią sustabdyti ekstremistų veiksmus ir ginti valstybę. Galbūt tikslas yra atitraukti žmones nuo ekonomikos problemų. Tokia prezidento priemonė rodo, kad jis prarado gebėjimą įvertinti savo žmonių nuotaikas. Armijos formavimas yra gremėzdiškas bandymas suvienyti tautą prieš įsivaizduojamas karines grėsmes. Visgi gąsdinti žmones karu yra prasčiausias atsakas į dabartines dilemas. Minėtas žingsnis, paremtas neracionaliomis baimėmis, yra tarsi atsakas į Muammaro Gaddafi mirtį Libijoje. Siekiama išvengti, kad svarbūs valstybės pareigūnai neatsigręžtų prieš lyderį.

Kol Baltarusijos prezidentas siekia padidinti galią namuose, jo valstybė patenka į Rusijos interesų orbitą. Dujų kainų nuolaidos yra svarbus geopolitinis Rusijos žingsnis. Rusija pasirengusi siekti kompromisų, kad įgytų daugiau politinės kontrolės savo kaimynės atžvilgiu. Tokie veiksmai rodo Baltarusijos režimo silpnėjimą. Šalies prezidentas akivaizdžiai bijo užsienio intervencijos, nors daugeliui išorės stebėtojų ji atrodo nerealistiška. Bet A. Lukašenkos priemonės – visuomenės militarizavimas ir vidaus represijos – gali dar labiau atitolinti jį nuo gyventojų poreikių. Juk nebus imtasi „neatsargios“ privatizacijos. A. Lukašenka nepajėgus priešintis Rusijos ekonominiam įsibrovimui, nes valstybės kontroliuojama ekonomika yra per silpna, kad išgyventų be finansinės Rusijos paramos.

Pagal 2011 m. gruodžio 14 d. „Eurasia Daily Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras