Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusija planuoja Eurazijos sąjungą pagal ES modelį

2011 12 29

Praėjus dvidešimčiai metų po Sovietų Sąjungos žlugimo, Rusija nori suburti dvi kitas buvusias sovietų respublikas į naują integracinį projektą. Eurazijos sąjunga bus kuriama pagal Europos Sąjungos (ES) modelį, tačiau naujos sąjungos sėkmė abejotina. Visgi trys valstybės tikisi šiame projekte integruoti savo ekonomikas. 2012 metų sausio 1-ąją įsigalios naujas Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano bendros ekonominės erdvės variantas. 2007 metais šios trys valstybės jau sukūrė Muitų sąjungą. Pasirinktas modelis rodo, kad sąjungos bus panašios ne tik pavadinimais. Eurazijos ekonomikos komisija esą būtų naujos sąjungos priežiūros ir vykdomoji institucija, primenanti Europos Komisiją, ES vykdomąjį organą. Žymus Rusijos politinis veikėjas Borisas Gryzlovas jau įsivaizduoja ir Eurazijos parlamentą. Bendros valiutos įvedimas taip pat neatmetamas. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas sako, kad Eurazijos sąjungoje ypač svarbus bus lygybės principas, tačiau tokio požiūrio įgyvendinimu tyliai (ir ne tik) abejojama.

Eurazijos sąjunga kaip tik ir yra Rusijos premjero ir kandidato į prezidentus Vladimiro Putino projektas. Jis pabrėžia, kad tai nėra Sovietų Sąjungos atkūrimas ar kopijavimas. Politikas turi galvoje naują, stiprią, viršnacionalinę sąjungą, galėsiančią tapti vienu iš modernaus pasaulio polių ir būti tiltu tarp Europos bei dinamiško Azijos ir Ramiojo vandenyno regionų. Rusija, visų pirma, akcentuoja ekonominius tokios sąjungos privalumus, pvz., pigesnes dujas. Kirgizija ir Tadžikistanas taip pat derasi dėl prisijungimo. Visgi V. Putino idėjos nėra naujos. Prisiminkime Nepriklausomų valstybių sandraugą (NVS), kuri, ekspertų manymu, nepasiteisino.

Būsimos Eurazijos sąjungos įkūrėjos yra valdomos daugiau ar mažiau diktatoriškai. Spaudos laisvė ir teisės viršenybė V. Putino Rusijoje yra užgniaužtos, tačiau jas vis dėlto simbolizuoja masiniai protestai visoje šalyje dėl galimai suklastotų rinkimų rezultatų. Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka, dažnai vadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi, susilaukia vis griežtesnių sankcijų iš ES. 20 metų valdžioje esantis Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas yra asmeninio kulto objektas savo šalyje. Šio mėnesio pradžioje parlamentas jį paskelbė tautos herojumi.

Ekspertai teigia, kad Eurazijos sąjungos galimybė tapti Rytų ES yra tikrai menka. Naujajame bloke vargu ar bus laikomasi lygybės principo kaip Europos Sąjungoje. Rusijai neabejotinai atiteks vadovavimo vairas.

Pagal 2011 m. gruodžio 26 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (516)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras