Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Politikams nepavyksta nuraminti piktų rumunų

2012 01 24

Nusivylę rumunai išėjo į gatves sostinėje Bukarešte ir kituose didesniuose miestuose, o jų ginklas – daugybė nuoskaudų. Valdžios pareigūnai bando raminti, tačiau demonstrantai išplito visoje šalyje. Tūkstančiai susierzinusių rumunų reiškia nepasitenkinimą prezidentu, griežtomis taupymo priemonėmis ir vyriausybe apskritai. Už šių protestų taip pat slypi įnirtingi ginčai dėl prieštaringų sveikatos priežiūros reformų. Dauguma rumunų sutinka, kad tik fundamentali reforma galėtų išgelbėti liguistą ir korumpuotą sistemą. Tarptautinis valiutos fondas (TVF), nuo kurio Rumunija vis dar yra priklausoma dėl ekonomikos problemų, taip pat reikalauja reformos, tačiau siūlomų reformų oponentai baiminasi, kad jos nieko iš esmės nepakeis, o sistema ir toliau bus valdoma korumpuotų institucijų.

Visuomenės protestai įsižiebė kaip paramos akcija atsistatydinusiam sveikatos apsaugos ministro pavaduotojui dr. Raedui Arafatui. Šalyje labai gerbiamas gydytojas pasitraukė po ginčo su prezidentu Traianu Basescu, nes nepritarė  kontraversiškai vertinamai sveikatos apsaugos reformai. Vienas iš siūlomo reformų projekto planų yra atverti sveikatos priežiūros rinką privačioms greitosios medicinos pagalbos paslaugoms. Tačiau dauguma rumunų baiminasi, kad tai tik padidins korupciją ir sukurs dar didesnę klasių takoskyrą, vedančią į dviejų pakopų sistemą, kurioje tik turtingieji galės sau leisti sveikatos priežiūrą.

Nors prezidentas T. Basescu pakeitė savo poziciją ir penktadienį projektą atšaukė, protestai ir toliau plito. Tai, kas prasidėjo kaip parama R. Arafatui, virto opozicinių idėjų banga, turinčia daugybę tikslų. Protestuojama prieš visą valstybės aparatą, kuris, rumunų akimis, yra nekompetentingas ir korumpuotas. Be to, taikios demonstracijos Bukarešte greitai pasikeitė, kai į minią įsiliejo gerai organizuoti futbolo chuliganai, kurie susirėmė su policija, buvo plėšiamos ir padeginėjamos parduotuvės, per savaitgalį sužeista mažiausiai 70 žmonių, iš jų – nemažai policininkų ir žurnalistų.

Praėjus penkeriems metams po prisijungimo prie ES, Rumunija jaučia ne tik visuotinės finansinės ir ekonominės krizės padarinius. Klestinti korupcija ir teisėsaugos nesugebėjimas jos pažaboti, politinių partijų nesutarimai pakurstė daugelio piliečių pyktį. Be to, rumunai kaltina prezidentą, esą jo administracija yra autoritarinė. Visgi nepaisant visų valdžios veiksmų ir dialogų, protestuotojai planuoja naujas demonstracijas.

Pagal 2012 m. sausio 17 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (516)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras