Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Visuomenės sutarties Afganistane kūrimo perspektyvos (7)

Komentarai:

Žygeivis, 2012 02 21 23:01
Anonime, matyt, tu nežinai, kas yra Afganistano ir Pakistano klajoklių gentys?

Jos per amžius su ginklu rankose visada labai aršiai gynė ir dabar gina savo resursus - jiems tai visų pirma vanduo ir ganyklos.

Na o dabar jau labai puikiai suprato, kad ir įvairios iškasenos turi vertę, kaip ir opijinių aguonų laukai... :)

Anonimas, 2012 02 21 22:44
Federalimo administracinio principo pritaikymas su sustiprinta savivalda - realus trumpojo laikotarpio sprendimas šiandieniniam Afganistanui. Teritorijų perskirstymas pagal gentinius arealus galėtų būti tolimesnės ridos žingsnis. Bet jo efektyvumas kelia abejonių todėl, kad susidarytų stiprios prielaidos kilti konfliktams dėl resursų.

Žygeivis, 2012 02 20 14:33
VVER Žygeiviui, 2012 02 19 16:55
Jei Afganistanas būtų padalintas, tai taikos tikrai neatneštų, kaip tik kiltų karai del sienų nustatymų nesutarimų.
------------------

Taip būtų, jei sienas nustatinėtų "išorinė jėga", nesuderinus su genčių tarybomis.

Šiuo metu Afganistanas ir didelė dalis Pakistano yra gyvenama genčių, dar neišėjusių iš feodalizmo stadijos. Ir sienos tarp genčių joms pačioms yra labai gerai žinomos bei saugomos tų pačių genčių karinių formuočių.

Tik stambūs miestai yra "internacionaliniai", o genčių ribose jokie "svetimi", negavę konkrečios genties leidimo, tikrai negyvena. :)

VVER Žygeiviui, 2012 02 19 16:55
Jei Afganistanas būtų padalintas, tai taikos tikrai neatneštų, kaip tik kiltų karai del sienų nustatymų nesutarimų.

Žygeivis - Anonimui, 2012 02 18 22:59
Taigi, tokiu atveju tai vertimo problema. :)

P.S. Kalbant iš esmės, tai vienintelis realus ir teisingas kelias yra padalinti Afganistaną ir Pakistaną į normalias tautines valstybes, pagal istorines genčių ir tautų sienas - jie patys jas labai puikiai žino.

Nes dabartinės valstybinės, su jokiomis etninėmis ribomis nesutampančios, sienos ir dabar, o ypač ateityje, sukels klaikias tarpusavio pjautynes ir karus.

Anonimas, 2012 02 18 15:27
Ačiū už pastabą. Originalusis straipsnis rašytas anglų kalba. Jį galima paskaityti šiame tinklalapyje.

Žygeivis, 2012 02 17 19:14
Politikos mokslų magistrantui, prieš rašant tokį straipsnį, visų pirma vertėtų išsiaiškinti ne tik angliškus Afganistano tautų pavadinimus (ir kitus terminus), bet ir tikruosius, pagal jų realų skambėjimą, kurių nemaža dalis jau seniai yra naudojami ir lietuvių kalba parašytose knygose bei straipsniuose.

Galų gale bent jau Vikipedijoje galima pasižiūrėti. :)

http://lt.wikipedia.org/wiki/Afganistanas
http://lt.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%A1t%C5%ABnistanas

P.S. Apie Afganistano etnines, gentines, religines problemas taip pat yra ir daugybė rusų kalba parašytų puikių mokslinių knygų ir straipsnių (ir prieš karą Afganistane - pradedant dar carų laikais, ir jo metu, ir po jo).

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (70)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (138)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (4)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras