Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Įniršį keičia susitaikymas arba naujoji taupymo era

2012 02 28

Graikai pasipiktinę ir kupini apmaudo, bet kartu ir nuolankūs, nes laukia paramos, lemsiančios valstybės ateitį, kuri dabar – Briuselio rankose. Tokie jausmai kyla suvokiant, kad pačios Graikijos įtaka šiems procesams yra minimali. Susilpnėjo netgi gatvių protestai, nes jie iš esmės nedavė jokių rezultatų. Profsąjungų nariai ir nuskurdinta vidurinioji klasė pabūgo smurto, žiaurumų, padeginėjimų, lydinčių didžiules demonstracijas. Žmones taip pat paveikė vyriausybės atkaklumas įtikinėjant, kad Graikija neturi kito pasirinkimo – tik sutikti su griežtomis euro zonos sąlygomis. Graikija siekia išlikti bendros valiutos bloke, bet skeptiškai žiūri į taupymo priemones, esą keliančias chaosą ekonomikoje ir darančias ją nevaldomą. Tačiau grįžti prie drachmos graikai taip pat nenori. Nuomonių apklausos rodo, kad 73 proc. graikų nori likti euro zonoje, bet 49 proc. abejoja, ar Graikija joje išsilaikys bent šiuos dvejus metus.

Pertvarkymas bent jau pradžioje vėl reikš sunkias ir kartais bevaises pastangas. To pavyzdys galėtų būti bandymai sutaisyti apie 200 per riaušes Atėnuose sudaužytų šviesoforų. Kad būtų sutaupyta pinigų, atsakomybę už juos Vidaus reikalų ministerija perdavė Atėnų savivaldybei, tačiau nebuvo pasiruošta suteikti jai kvalifikuoto personalo ir reikalingos įrangos. Šviesoforus taisantys darbininkai liovėsi dirbti 17 val. vakaro, paaiškinę, kad viršvalandžiai yra uždrausti dėl sąnaudų mažinimo. Darbai buvo atidėliojami ir dėl nesugebėjimo susitarti, kaip bus mokama inžinieriams.

Graikai nuliūdę, nes dažnai pašiepiami kaip elgetos, dirbantys dviejuose ar trijuose darbuose už labai nedidelius atlyginimus, kad sudurtų galą su galu. Daugeliui darbuotojų nesumokama mėnesiais. Be to, didėja socialinė įtampa: 30 proc. žmonių gyvena žemiau skurdo ribos, bet jie žino, kad turtingesniuose Atėnų rajonuose vis dar sunku gauti staliuką restorane. Socialinė apsauga yra netinkama. Bankrutavusių parduotuvių savininkai ir bedarbiai kompiuterių specialistai prisideda prie imigrantų eilėse paramai maistu gauti.

Seniai nusistovėjusi partijų protekcijų sistema, kai balsai keičiami į darbo vietas, yra sunkiai sugriaunama. Be to, žmonės nenori mokėti dar daugiau mokesčių valstybei, kuri dėl jų padaro tiek nedaug. Graikams nuolat primenama korupcija, tačiau ironiška, kad euro zonos lyderiai labai mažai kalba apie kyšininkavimą, susijusį su brangių ginklų eksportu į tą pačią Graikiją iš Prancūzijos ir Vokietijos. Graikijos visuomenė lengvai nepasiduoda. Jos branduolį sudaro smulkūs parduotuvių, nedidelių verslų savininkai, valstybės tarnautojai, kurie dabar beveik negauna pajamų. O štai labai turtingi verslininkai nemoka mokesčių, dažnai plėtodami verslą už valstybės ribų. Ir neaišku, ar ši padėtis keisis ateityje.

Pagal 2012 m. vasario 21 d. „The Independent“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras