Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  „Eurovizija“: šviesi šventė tamsioje vietoje

2012 03 27

Į „Euroviziją“ vis dažniau žvelgiama kaip į kičo šventę, nekenksmingą renginį, kurį žiūri milijonai žmonių, nors neretai jų šalių galimybės laimėti lygios nuliui. Tačiau daugeliui šių metų konkurso šeimininko Azerbaidžano piliečių „Eurovizija“ sukėlė daug vargo, nes vyriausybė, rengdamasi šiai šventei, tūkstančius žmonių prievarta iškeldino iš namų. Kai Azerbaidžanas laimėjo teisę rengti „Eurovizijos“ dainų konkursą, prezidentas Ilhamas Alijevas įvertino galimybę parodyti augančią dujų turtingos jo šalies ekonomiką. O štai aktyvistai džiaugiasi, kad toks aukšto lygio renginys privers autoritarinį režimą pagaliau atkreipti dėmesį į labai blogą žmogaus teisių padėtį.

Tiesą sakant, žmogaus teisių situacija Azerbaidžane darosi vis prastesnė. Sostinėje Baku įgyvendinant savotišką „gražinimo“ schemą, pažeidžiant įstatymus, tūkstančiai žmonių turėjo išsikelti iš savo namų. Gyventojų pasakojimai kalba patys už save. Statant 25 tūkst. vietų areną renginiui, daugelis turėjo palikti namus, esančius pastatuose, kurie bus naudojami kitoms reikmėms, išankstinio įspėjimo nebuvo, o tinkamos kompensacijos neišmokėtos. Tiems, kurie liko, atjungta elektra ir dujos. Minėti pastatai bus tarsi kurortinė zona ir ja naudosis konkurso dalyviai ir svečiai. Valdžia paneigė, kad šie veiksmai turi kažką bendra su „Eurovizija“, esą viskas buvo suplanuota dar prieš gaunant galimybę ją organizuoti.

Visgi priverstiniai iškeldinimai yra tik maža daug didesnių žmogaus teisių problemų Azerbaidžane dalis. Prezidentas I. Alijevas valdo autoritarinėmis priemonėmis, o jam padeda milijardai dolerių, gaunami iš valstybės naftos ir dujų sektorių, todėl palaužti opoziciją nėra sunku. Įkvėpta Arabų pavasario įvykių, opozicija surengė kelis protestus Baku ir kituose didesniuose miestuose. Jie buvo nukreipti prieš korupciją, nepotizmą ir demokratinio progreso stoką. Daugybė žmonių sulaikyti ir pateko į kalėjimus, iš jų – opozicijos atstovai, žurnalistai ir tinklaraštininkai. Azerbaidžane yra daugiau negu 60 politinių kalinių.

Pernai Azerbaidžano valdžia turėjo užtikrinti, kad per „Euroviziją“ visiems dalyviams, jų delegacijoms ir spaudos atstovams bus garantuota žodžio laisvė. Azerbaidžanas tikrai suteiks didingą sceną visos Europos balsams, bet verta pažymėti, kad tos privilegijos netaikomos valstybės opozicijai ar tiesiog piliečiams. Pasigirsta kalbų net apie renginio boikotavimą. Kiti viliasi, kad tokia padėtis pagaliau bus pastebėta, o šis konkursas prie to tik prisidės. Svarbu, kad užsienio žurnalistai, politikai ir delegacijų nariai pamatytų, kas vyksta Azerbaidžane.

Pagal 2012 m. kovo 19 d. „The Independent“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1251)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (650)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras