Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  (Ne)pasmerktas rasizmas ir diskriminacija

2012 04 10

Isfahane (miestas vidurio Irane) gyvenantys afganai balandžio 1-ąją  buvo atskirti nuo didžiulio Sofeho parko mieste. Pagal Irano tradicijas, šią dieną reikia praleisti gryname ore. Taip pasielgta siekiant užtikrinti piliečių patogumą ir gerovę. O šio žingsnio priežastis buvo gausus afganų lankymasis Sofeho parke ankstesniais metais ir jų keliama grėsmė iraniečių šeimoms. Tačiau būtent iraniečiai greitai pasmerkė šį sprendimą „Facebooke“ ir kituose socialiniuose tinkluose: „Mes taip pat esame afganai“, – rašė vieni, o kiti valdžios žingsnį vadino rasistiniu ir įžeidžiančiu Irane gyvenančius afganus. Taip pat buvo pranešta apie simbolinį protestą šiame parke balandžio 1-ąją. Per jį žmonės viešai pasmerkė rasizmą, skelbė solidarumą su afganais.

Tai ne pirmas kartas, kai afganai Irane susiduria su diskriminacija. Kaip kalbama, šioje šalyje yra daugiau negu 1 mln. afganų pabėgėlių ir tūkstančiai nelegalių imigrantų. Daugelis iš jų atvyko į Iraną sovietams okupavus Afganistaną ir prasidėjus pilietiniam karui po sovietų pasitraukimo. Kiti siekė prieglobsčio Irane, kai Talibanas įsitvirtino Afganistane. Visgi Irano pareigūnai kritikams greitai primena, kad ši valstybė ištiesė pagalbos ranką afganų pabėgėliams tada, kai tarptautinė bendruomenė beveik neprisidėjo. Tačiau dabar Irane gyvenantys afganai susiduria su teisine diskriminacija, teisių studijuoti ir lankytis viešose vietose apribojimais. Kai kurie iraniečiai kaltina afganus dėl nusikalstamumo ir nedarbo didėjimo, nes afganai esą atima iš iraniečių darbo vietas.

Žmogaus teisių suvaržymai būna nukreipti tiek prieš pabėgėlių grupę, kaip rodo afganų Irane pavyzdys, tiek prieš atskirus charizmatiškus žmones, tokius kaip čečėnų separatistų lyderis Achmedas Zakajevas. Pranešama, kad rengiamas jo nužudymo scenarijus ir kad Kremliaus remiamas Ramzanas Kadyrovas siekia A. Zakajevo mirties. Šis RFE/RL sakė, kad dažnai yra įspėjamas dėl tokių grėsmių ir gauna informacijos, kaip veikti toliau. Ir taip tęsiasi jau septynerius ar aštuonerius metus, todėl čečėnų separatistų lyderiui tai nėra naujiena. Jo manymu, taip bus tol, kol Rusija išlaikys savo kriminalinį režimą.

R. Kadyrovo atstovas spaudai atmetė tokius gandus kaip prasimanymus. Pasak jo, sąsajos su Rusija yra visiška nesąmonė ir melas. A. Zakajevas Rusijoje niekam nerūpi. Jis nei politikas, nei separatistų lyderis. Jokių separatistų paprasčiausiai nėra. Tačiau ir pats A. Zakajevas mano, kad R. Kadyrovui nėra akivaizdžios naudos iš jo mirties. 2001 m. A. Zakajevas buvo apkaltintas terorizmu.

Pagal 2012 m. balandžio 2 d. „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras