Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Islandijos herojės

2012 04 24

Islandija žino, ką reiškia kęsti bankų klaidų ir bankininkų karštakošiškumo pasekmes. Tuo metu Vakarų pasauliui ji buvo panaši į Armagedoną. Dabar šalis vėl atsistojo ant kojų, Islandija primena didžiulį modernų ir prabangų pastatą, o prie to nemažai prisidėjo išmintingos ir efektyviai dirbančios moterys. Todėl kyla natūralus klausimas, kas nutiko Islandijoje per tuos trejus metus ir kaip ji pakilo iš ekonominės nelaimės pelenų, kai Islandijos bankai žlugo 2008 metų spalį, o jų skolos 10 kartų viršijo bendrąjį šalies vidaus produktą (BVP). Išradingų moterų vaidmuo, sprendžiant krizės problemas, buvo nepaskutinėje vietoje. Išaugo moterų įtaka vyriausybėje, bankuose ir netgi versle, jos ėmė keisti vyrus svarbiuose postuose.

Islandijoje visi visus pažįsta, yra tarsi pusbroliai. Šios valstybės žmonės labai vertina kultūrą. Krizės prisiminimai vis dar gyvi žmonių atmintyje, todėl kultūros renginiai ir projektai teikia atgaivą ir pilnatvę. Islandams moralė yra vertybė. Filharmonijos pastatas jiems – įkvėpimo simbolis, nes žmonės vertina aukštos prabos muzikinį gyvenimą. Dabar valstybės ekonominė sveikata gerėja ir skaičiai atrodo solidžiai. Biudžetas beveik subalansuotas, eksportas viršija importą, valiuta stabili, valstybės pažangą teigiamai vertina ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Be to, vyksta turizmo plėtra, pelningai dirba viešbučiai, oro linijos. Regis, apokalipsės Islandija išvengė.

Susidaro įspūdis, kad parlamente vairą perima moterys, įnešančios ten šaltakraujiškumo, pragmatizmo ir tvarumo, tačiau tiesa ta, kad visiems Islandijoje reikia bendradarbiauti ir žvelgti į ateitį bent 10 ar 20 metų į priekį. Šaliai labai svarbi ir ekonominė plėtra, kūrybingos iniciatyvos versle, kurių vis dažniau pasiūlo moterys. Nepamiršta islandai muzikos ir literatūros puoselėjimo. Įvairių prioritetų derinimas veda į saugią ateitį, nes iš klaidų ir nuosmukių, regis, pasimokyta. Islandija patyrė tiek problemų dėl valdančių asmenų skubėjimo ir dėmesio detalėms stokos. Dabar akcentuojama atsakomybė, o ne bandymai rizikingais būdais uždirbti daug pinigų.

Islandija išmoko skaudžias krizės pamokas, suvokė, kad nereikia stengtis pasirodyti per daug protingiems. Taip pat – žinoti savo trūkumus ir išnaudoti stipriąsias puses. Užuot demonstravęs, kad žinai viską, klausk, prašyk pagalbos ir taip galima išspręsti labai sudėtingas problemas. Parama vienas kitam leidžia pasinaudoti naujomis galimybėmis, kad ir bendradarbiaujant politinėje arenoje. Moterys Islandijoje įgyja vis daugiau politinės ir ekonominės galios, didelė jų įtaka švietimui, mokslui ir kultūrai.

Pagal 2012 m. balandžio 21 d. „The Independent“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras