Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Azerbaidžano vieta tarptautinėje arenoje

2012 05 22

„Azerbaidžano parama tarptautinėms iniciatyvoms, pvz., tarptautiniam tranzitui ir prekių tiekimui į Afganistaną, labai svarbi“, – savo pranešime teigė Jungtinių Valstijų pareigūnas Ericas Rubinas. Pasak jo, Amerikos lėktuvai skrenda tūkstančius tranzito skrydžių per Azerbaidžaną į Afganistaną, taip pat veža ir krovinius. „Azerbaidžanas užima labai svarbią poziciją tarptautinėje arenoje. Ši valstybė parodė savo lojalumą sprendžiant visuotines saugumo problemas“, – pažymėjo E. Rubinas. Kalnų Karabacho konfliktas ir jo sprendimo būdai svarbūs Jungtinėms Valstijoms, sieksiančioms, kad problemos būtų sprendžiamos taikiai ir teisingai.

„Jungtinės Valstijos siekia teikti pagalbą šalių deryboms, kad 20 metų trunkantis konfliktas būtų išspręstas. Tikime, kad taika yra ne tik svarbi, bet ir įmanoma. Manome, kad Azerbaidžano valdžia taip pat to nori. Galime pabaigti nepriimtiną status quo ir žengti į saugią regiono ateitį su politinės valios neišsižadančiomis partijomis. Ateinantys metai bus svarbiausi minėtiems procesams“.

Politologas Sahibas Alijevas interviu „News.Az“ taip pat kalbėjo apie opias Azerbaidžano ir Armėnijos santykių problemas. Pasak jo, Karabacho problema neturėtų būti laikoma „užšaldytu konfliktu“, nes karas dėl jo gali kilti kiekvieną akimirką. Tai dar kartą patvirtina dažni incidentai tarp Azerbaidžano ir Armėnijos pajėgų. Tokiam požiūriui pritaria ir kai kurie tarptautiniai ekspertai. Jie akcentuoja, kad konfliktas kelia didžiulį pavojų visam regionui, todėl ir paliaubų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano likimas neaiškus.

Vis dėlto S. Alijevas mano, kad nereikia į Karabacho konflikto zoną įvesti taikdarių. Azerbaidžanas turi teisę užtikrinti savo teritorinį integralumą. Kalbant apie armėnų kilmės Azerbaidžano piliečių saugumo užtikrinimą Kalnų Karabache, dažnai minimos tarptautinės taikdarių pajėgos. Visgi vien Baku gyvena 20–30 tūkst. armėnų, kurių saugumo neužtikrina nei taikdariai, nei tarptautinės pajėgos. Pasak politologo, juos saugo Azerbaidžano įstatymai.

Tai esą galėtų būti taikios azerbaidžaniečių ir armėnų koegzistencijos pavyzdys, todėl nėra reikalo Kalnų Karabache dislokuoti taikdarių. Visgi jei abi šalys nuspręstų, kad to reikia, jos turėtų aptarti tiek jų skaičių, tiek taikos palaikymo kontingento sudėtį.

Pagal 2012 m. gegužės 15 d. portalo http://www.news.az/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras