Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Dėl vertybių (ne)atsiprašinėjama

2012 09 25

Garsi Somalyje gimusi rašytoja Ajan Hirši Ali (Ayaan Hirsi Ali) teigia, kad žiaurūs protestai prieš neva islamą žeminantį vaizdo įrašą kyla iš kultūros ir religijos, kurių negalima kritikuoti. „Vakarų valstybių žmonių laukia sunkus darbas: suprasti ir tik tada ginti savo vertybes“, – sako ji. Susidariusią situaciją knygų autorė vadina nesutaikomu civilizacijų konfliktu. Ekspertai kalba apie antrą smurto epizodą, nes vėl esą įžeistas pranašas Mahometas, kaip jau buvo nutikę kilus karikatūrų skandalui.

Pasak Hirši Ali, šios problemos kyla dėl politinės ideologijos, besiremiančios religija ir kultūra, kuriose paprasčiausiai nėra vietos nei jų pradininko, nei šventųjų tekstų kritikai. Korano ir pranašo Mahometo „įžeidimą“ musulmonai laiko išpuoliu prieš jų tikėjimą. Be to, viskas vyksta Arabų pavasario kontekste, kai masės tampa laisvos ir renka savo naujuosius lyderius. Islamistai pikti ir įžeisti, nes Vakarams jie – tiesiog karingi pakraščiai.

Šiame konflikte svarbus vaidmuo tenka ir Turkijai, nes joje musulmonai taip pat sudaro gyventojų daugumą. Visgi ši valstybė yra demokratinė ir NATO narė. Jos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pabrėžė: „Čia kompromisų nėra. Pranašo įžeidimas negali būti laikomas žodžio ar saviraiškos laisve“. Iš esmės abi civilizacijos susiduria su nemalonia ir nepatogia tikrove, kurioje dėl vertybių nesusitarsi. Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama nenuilsdamas stengiasi bendrauti su musulmonų pasauliu, sakydamas, kad Amerika nusiteikusi draugiškai ir taikiai bendradarbiauti su įvairių šalių musulmonais. Jis žada išvesti Amerikos karius iš Irako ir Afganistano, bando parodyti, kad ne tik Izraelis, bet ir palestiniečiai yra jo valstybės sąjungininkai.

Apskritai, Vakarų žiniasklaidos demokratizacija, ypač socialinės žiniasklaidos, tokios kaip „YouTube“ ar „Twitter“, iš principo reiškia, kad bet kuris keistuolis marginalas gali sukurti savo vaizdo įrašą. Dėl šios priežasties panašaus pobūdžio konfliktų gali padaugėti. Vakarų valstybės remiasi laisvo keitimosi idėjomis principu, kuris saugomas net Konstitucijoje. Holivudui nėra nieko švento. Jeigu filmas geras, jis gauna Oskarą ir yra pagerbiamas. Jeigu blogas – iš jo kūrėjų pasityčiojama atsiliepimuose. Geros knygos autorius nominuojamas Pulitzerio premijai, blogos – išjuokiamas. Čia nėra konkrečių draudžiančių apribojimų: Jėzus Kristus, asmeninis JAV Tėvų-įkūrėjų gyvenimas, seksas, pinigai, seksualinės mažumos, žydai ar moterys.

Pagal 2012 m. rugsėjo 18 d. „The Christian Science Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (66)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (137)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (3)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras